Partnerzy serwisu:

Iława kupuje pierwsze elektryki

Przemysław Farsewicz 23.08.2021

Iława kupuje pierwsze elektryki
fot. Solaris
Położona w województwie warmińsko-mazurskim Iława ponownie odświeża własną flotę. Tym razem w kręgu zainteresowania są autobusy elektryczne.
Iława rozpisała przetarg, którego przedmiotem zamówienia są 2 sztuki fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich z napędem elektrycznym. Zamawiający zaznacza, ze mają to być pojazdy o długości od 8,2 do 9,5 metrów i szerokości od 2,4 m do 2,5 m. Mają to być autobusy jednej marki, wyposażone w klimatyzację oraz fabrycznie nowe – wyprodukowane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą realizacji dostawy.

W pojazdach ma być zapewnione miejsce dla 45 pasażerów, w tym dla 20 na miejscach siedzących. 5 siedzeń powinno być dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Przewidziano tylko dwoje drzwi – z czego tylko jedne dwuskrzydłowe. Zasilanie ma zapewnić bateria o minimalnej pojemności 230kWh. Energia ma pozwolić na wykonanie trasy o długości minimum 180 km w warunkach przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem.

Podkreślono także, że pojazdy mają być przystosowane do polskich warunków klimatycznych, a w szczególności do szerokiego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, dużego zanieczyszczenia i zapylenia powietrza występującego podczas eksploatacji. Powłoka lakiernicza ma być wytrzymała i umożliwiać codzienne mycie przy użyciu szczotkowej myjni automatycznej.

Druga część zamówienia dotyczy montażu fabrycznie nowej ładowarki wraz z podłączeniem oraz uruchomieniem jednej dwuwyjściowej ładowarki mobilnej autobusów elektrycznych prądem stałym, o mocy wejściowej 80 kW (2x40kW) na terenie zajezdni Zakładu Komunikacji Miejskiej. Ładowarka musi być kompatybilna z zamawianymi autobusami.

W obu częściach zamówienia głównym kryterium wyboru oferty będzie cena (60 proc.) oraz parametry techniczne w przypadku autobusów (40 proc.) lub okres gwarancji w przypadku ładowarki do ładowania (4o proc.). Zamówienie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Dodatkowe punkty można zdobyć za silnik umieszczony centralnie lub z tyłu autobusu, szybę dzieloną w pionie na dwie części, poszycie zewnętrzne ścian bocznych podzielone pionowo na części oraz liczbę siedzeń dostępną z poziomu niskiej podłogi.

Składanie ofert wyznaczono do 23 września. Warto podkreślić, że to kolejne zakupy prowadzone przez Iławę dla Zakładu Komunikacji Miejskiej. Wcześniej, w 2019 roku gmina wybrała ofertę Solarisa na dostarczenie 9 autobusów – siedmiu autobusów spalinowych oraz dwóch autobusów z napędem hybrydowym. Pojazdy dotarły do miasta w 2020 roku.

PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony