Partnerzy serwisu:

Hiszpanie z FCC i Olsztyn spierają się o tramwaj. Sąd powraca do sprawy

Przemysław Farsewicz 04.12.2018

Hiszpanie z FCC i Olsztyn spierają się o tramwaj. Sąd powraca do sprawy
fot. MJ
Po dwuletniej przerwie Okręgowy Sąd w Olsztynie powrócił do sprawy odszkodowania za budowę linii tramwajowej. Hiszpańska firma FCC Construccion żąda od miasta 322 mln zł za bezprawne wyrzucenie z budowy, zaś Olsztyn żąda od wykonawcy odszkodowania w wysokości przynajmniej 37 mln złotych.
Sprawa odszkodowania za niedokończoną budowę linii tramwajowej w Olsztynie przez hiszpańską firmę FCC Construccion ruszyła we wrześniu 2016 roku. Firma zarzuca miastu zwłokę w wykonywaniu obowiązków. Firma wylicza, że urzędnicy Olsztyna między innymi działali opieszale podczas zatwierdzania koncepcji projektów wszystkich odcinków tramwajowych. Żąda od miasta wypłaty odszkodowania w wysokości 322 mln zł. Warto przypomnieć, że wartość kontraktu opiewała na 250 mln zł.

Miasto także złożyło pozew. Powtórny przetarg na dokończenie inwestycji tramwajowej zakończył się wyższymi kwotami za roboty. Dlatego Olsztyn żąda od FCC Construccion odszkodowania w wysokości przynajmniej 37 milionów złotych.

Niestety, na dwa lata proces utknął. Powodem były problemy sądu ze znalezieniem biegłych z zakresu projektowania. Tych jednak udało się znaleźć. Podjęli się tego specjaliści z Politechniki Warszawskiej. Wciąż opracowywana jest opinia. Mimo wszystko Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowił pod koniec listopada wrócić do sprawy i przesłuchał m.in. ratuszową urzędniczkę, która w ratuszu kierowała zespołem odpowiedzialnym za uzgodnienia projektowe. Według zeznań urzędniczki, sprawę projektów tramwajowych traktowano priorytetowo, jednak Hiszpanie składali źle przygotowane projekty i niezgodne z polskimi przepisami.

– Projektowane sieci wchodziły ze sobą w kolizje, jak choćby projektowane latarnie znajdowały się na projektowanym gazociągu. Na następną naradę otrzymujemy rzekomo poprawiony projekt – i siedzimy i szukamy w ogóle oświetlenia na tym projekcie – mówiła przed sądem urzędniczka. Zdaniem zeznającej, Hiszpanie kilkukrotnie składali projekty na niektóre odcinki. Sprawę utrudniał fakt, że na posiedzenia komisji, projektów nie przynosili projektanci, co utrudniało uzgadnianie dokumentów.

FCC Construccion SA była pierwszym wykonawcą inwestycji tramwajowej w Olsztynie. Miasto wybrało ją w przetargu w 2011 roku. Kryterium do wyłonienia zwycięzcy była oczywiście cena. Hiszpanie zaproponowali, że zaprojektują oraz zrealizują całą inwestycję za około 250 mln zł. Szybko się okazało, że wykonawca działał opieszale, dlatego w sierpniu 2013 roku doszło do zerwania umowy ze strony miasta.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony