Partnerzy serwisu:

Historia Białegostoku na przystankach

Jakub Rösler 08.11.2021

Historia Białegostoku na przystankach
fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
W oczekiwaniu na autobus będzie można poznać historię Białegostoku. Na miejskich przystankach pojawią się tablice z informacjami o przeszłości miejsc znajdujących się w pobliżu.
Akcja pod hasłem "Przystanki historyczne" została zapoczątkowana z inicjatywy radnych Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej. Pierwsza tablica historyczna pojawiła się już na przystanku przy ulicy Legionowej, położonym w pobliżu Rynku Siennego. Są na niej archiwalne ujęcia tego miejsca z lat 1915-1919 oraz z lat 70. ubiegłego wieku.

– To pomysł na to, jak pogodzić kulturę i historię z komunikacją. Realizowany jest we współpracy z Galerią Sleńdzińskich oraz Białostocką Komunikacją Miejską – poinformował radny Marek Tyszkiewicz.

Takich tablic będzie na początek dziesięć. Pojawią się w różnych częściach Białegostoku, głównie w centrum miasta. Będzie można na nich przeczytać krótką historię miejsc, które istnieją głównie w pamięci, a szczątkowo także w budynkach. Mieszkańcy czy turyści dowiedzą się, jak Białystok wyglądał przed laty.

– Chcielibyśmy przywrócić pamięć Białegostoku, który już powoli odchodzi, którego nie pamiętamy. Jak wyglądały dawne Chanajki, jak wyglądało centrum, rynek – powiedział radny Marcin Moskwa.

Projekt jest otwarty i mogą być w nim uwzględnione nie tylko miejsca, ale i postacie dawnego Białegostoku. Radni czekają też na propozycje mieszkańców.

Urząd Miejski w Białymstoku wspiera tę akcję.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony