Partnerzy serwisu:

Hamburg też walczy z podwożeniem dzieci autem do szkoły

Jakub Dybalski 01.04.2019

Hamburg też walczy z podwożeniem dzieci autem do szkoły
fot. Alchemist-hp, lic. CC BY-SA 3.0
Od dzisiaj przed niektórymi szkołami w Hamburgu staną członkowie rad rodzicielskich i policjanci. Będą informować rodziców o miejscach postojowych, wyznaczonych do wysadzania i odbierania dzieci, a także zachęcać, by w ogóle nie przywozić ich do szkół autem.
Akcja, o której pisze „Deutsche Welle”, jest efektem analizy przeprowadzonej przez uniwersytet w Wuppertalu na zlecenie organizacji samochodowej ADAC. Wykazano w niej niebezpieczne konsekwencje odwożenia dzieci pod same drzwi szkół. Rodzice często parkują w niedozwolonych miejscach, co stwarza duże zagrożenie z powodu ograniczonej widoczności dla innych kierowców i dla pieszych, a także manewrują samochodami w strefie, w której poruszają się dzieci.

Pośrednim niekorzystnym efektem jest fakt, że dzieci odwożone dzień w dzień do szkoły nie umieją potem poruszać się w warunkach ruchu miejskiego.

Hamburskie działania są bardzo „miękkie”, nie oznaczają zakazu wjazdu na ulicę przyszkolną, co w zeszłym roku testował, z niezłym skutkiem, Wiedeń. W Polsce wiedeński przykład wywołał niewielką dyskusję na początku tego roku. Urzędnicy w Krakowie, Poznaniu i w Łodzi zapowiedzieli rozważenie takiego rozwiązania. W Warszawie wskazano, że większość przyszkolnych ulic jest w zarządzie dzielnic i to one mogłyby wprowadzić takie działania.

Idea żyła jednak w mediach krótko i do dziś wszyscy zdążyli o niej zapomnieć, bo o kontynuacji zapowiedzi radnych głucho.

Masowe przywożenie dzieci do szkoły autem jest zresztą zjawiskiem powszechnym w krajach rozwiniętych. Statystyki zbierane w ciągu ostatniej dekady np. w Australii, czy w Wielkiej Brytanii, wskazują na często większe uzależnienie od auta niż w Polsce, gdzie 40 proc. rodziców przyznaje, że tak właśnie „dostarcza” swoje pociechy na lekcje.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony