Partnerzy serwisu:

GZM: Dwa nowe odcinki w siatce kolei metropolitalnej. „Czas przejazdu konkurencyjny wobec samochodu"

Kasper Fiszer 09.12.2021

GZM: Dwa nowe odcinki w siatce kolei metropolitalnej. „Czas przejazdu konkurencyjny wobec samochodu"
Pociąg regionalny w Katowicachfot. Kasper Fiszer
12 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W jego ramach zaczną funkcjonować nowe połączenia kolejowe finansowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropoię. Metropolitalne kursy będą teraz funkcjonować także na liniach z Bytomia do Gliwic oraz z Katowic do Sławkowa, co ma umożiwić m.in. dużo lepsze skomunikowanie gliwickiej strefy przemysłowej i sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz.
Transport zbiorowy, w tym kolej metropolitalna, jest jednym z podstawowych obszarów działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która w pierwszym etapie tworzenia swojego systemu kolejowego skupiła się na poprawie funkcjonowania istniejących już wcześniej połączeń. W tym celu przekazywała dodatkowe środki marszałkowi województwa śląskiego, który zamawiał dzięki temu więcej kursów na liniach istotnych z punktu widzenia GZM. – Potem nastąpiła integracja taryf: wprowadziliśmy Metrobilet, w tym roku wprowadzamy bilet dobowy, rozmawiamy też z Kolejami Śląskimi i urzędem marszałkowskim o następnych korzystnych dla pasażera rozwiązaniach – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Kwitek, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pierwsza trasa, na której GZM sfinansuje wszystkie kursy

Przypomniał także, że metropolia złożyła szereg wniosków dotyczących rozbudowy infrastruktury kolejowej w ramach rządowego programu Kolej Plus, a poza tym współfinansuje budowę dwóch przystanków w Dąbrowie Górniczej. Efektem działań organizacji widocznym już teraz ma być jednak zwiększenie liczby kursów finansowanych z kasy GZM: w nowym rocznym rozkładzie jazdy będzie ich 100. – Zupełnie nowym połączeniem będzie 15 par pociągów z Bytomia do Gliwic – zapowiedział Kwitek, zaznaczając, że funkcjonowanie linii będzie w stu procentach finansowane właśnie przez związek metropolitalny.

– Pozostałe pociągi uruchamiane będą np. na linii Sławków – Katowice, gdzie do istniejących pociągów zostanie dołożonych dodatkowych 14 par. Nowością będzie to, że operatorem będzie spółka Polregio – stwierdził przedstawiciel GZM (dotychczas związek finansował tylko przewozy realizowane przez Koleje Śląskie). Łącznie GZM wyda na finansowanie połączeń kolejowych w roku 2022 17 mln zł. Metropolitalne pociągi będą kursować także na głównych trasach z Katowic do Gliwic, Tychów, Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej.

Kolej ma poprawić transport w dzielnicach, do których trudno dojechać autobusem

– Nowe połączenia z Gliwic do Bytomia są zaplanowane tak, by umożliwić skorzystanie z kolei dużej liczbie pracowników zakładów znajdujących się w gliwickiej strefie przemysłowej. Są więc skomunikowane z autobusami, które będą dojeżdżały do strefy spod dworca w Gliwicach – podkreślał Wojciech Dinges, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM. Dodał, że czas przejazdu koleją będzie oscylował wokół 20 minut, co ma być wynikiem bardzo konkurencyjnym wobec własnego samochodu. Zwracał też uwagę, że uruchomienie pociągów do Sławkowa pozwoli na znaczną poprawę jakości komunikacji w Sosnowcu-Kazimierzu, dzielnicy, z której dotychczas dojazd do Katowic był stosunkowo trudny.

Wraz z rozpoczęciem finansowania przewozów na dwóch nowych trasach GZM wprowadzi wspomniane odcinki do oferty biletów metropolitalnych pozwalających na podróże koleją, ale także tramwajami, autobusami i trolejbusami. – Warto wspomnieć też o rozwiązaniu jednodniowym. Jest ono przeznaczone zdecydowanie dla pasażerów, którzy nie korzystają z transportu publicznego na co dzień, ale mają do wykonania kilka podróży danego dnia. Taki bilet kosztuje 15 zł – zauważył Dinges. Mówił też, że obecnie sprzedaż biletów metropolitalnych kształtuje się już na poziomie sprzed pandemii koronawirusa. – Mamy nadzieję, że pasażerowie przekonają się, że z transportu publicznego można korzystać bezpiecznie – podsumował.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony