Partnerzy serwisu:

Grudziądz przesuwa zakupy tramwajów

Przemysław Farsewicz 31.12.2018

Grudziądz przesuwa zakupy tramwajów
fot. Michał Lange
Grudziądz był jednym z dwóch miast, które dotychczas nie zakupiły nowych tramwajów. Tym razem władze nie zamierzają pozostawać w tyle i zapowiadają pozyskanie pojazdów. Pomóc w tym mają środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o przetargu jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że zapowiadany termin jest niemożliwy, a na przetarg trzeba będzie czekać co najmniej rok.
Miasto planuje skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Grudziądz chciałby kupić wagony tramwajowe niskowejściowe. W planach jest zakup od siedmiu do ośmiu sztuk pojazdów o długości 25-26 metra. Jak podkreśla Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, taki pojazd będzie optymalny dla układu torowego Starego Miasta. – Jednak nie wykluczamy z grona potencjalnych dostawców takich producentów jak np. Modertrans z modelem Moderus Beta, który jest nieco dłuższy. Problem doboru taboru dla Grudziądza leży nie tylko w długości składu, ale również w jego masie – wyjaśnia rzeczniczka.

Okazuje się, że na trasie linii numer 2 istnieje bardzo wymagający obiekt drogowo-mostowy. Chodzi o wiadukt oparty na konstrukcji fosy w ciągu ul. Klasztornej. – Jest to obiekt zabytkowy i posiada ograniczenie nośności. Stąd w kryteriach wyboru należy umieścić masę pojazdu, a co za tym idzie, krótsze tramwaje mogą mieć korzystniejszy rozkład masy, bez ryzyka uszkodzenia wiaduktu – podaje rzeczniczka.

Grudziądz chce, aby pojazdy były dwuczłonowe i jednokierunkowe. Warto podkreślić, że takie pojazdy w Polsce nie jeżdżą, ale nie oznacza to, że nie istnieją, gdyż podobne tramwaje wyprodukował dla Ostrawy Stadler. Miasto chce, żeby nowe tramwaje pomieściły do ok. 200 pasażerów. Wejście do pojazdu ma zapewnić pięć drzwi. 

Według wcześniejszych zapowiedzi, miasto chciało rozpisać przetarg na zakup jeszcze w 2018 roku. Okazało się to jednak niemożliwe. – Zgodnie z kryteriami konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakup taboru musi być powiązany z robotami budowlanymi. Przyczyną opóźnienia wniosku o dofinansowanie – i tym samym ogłoszenia przetargu – była wydłużająca się procedura wydania decyzji środowiskowej na inwestycję w infrastrukturę tramwajową – wyjaśnia rzeczniczka.

Zgodnie z przedłożonym nowym harmonogramem, miasto planuje złożyć wniosek o dofinansowanie unijne najpóźniej do końca czerwca 2019 r. – Uwzględniając czas potrzebny na ocenę wniosku i podpisanie umowy o dofinansowanie, ogłoszenie przetargu na dostawę taboru możliwe będzie na przełomie lat 2019 / 2020 – podkreśla Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony