Partnerzy serwisu:

Gorzów Wlkp. chce wybudować dwa nowe odcinki sieci tramwajowej

Kasper Fiszer 07.05.2021

Gorzów Wlkp. chce wybudować dwa nowe odcinki sieci tramwajowej
Tramwaj w Gorzowie Wielkopolskim fot. Kasper Fiszer
Samorząd Gorzowa Wielkopolskiego przedstawił rządowi plan inwestycji tramwajowych, na które chce pozyskać środki z nowych funfuszy unijnych, w tym z Krajowego Planu Odbudowy, który ma pomagać miastom w zmniejszaniu skutków gospodarczych pandemii. Na liście znalazła się budowa nowych odcinków sieci tramwajowej i modernizacja kilku istniejących fragmentów torowisk. Lokalne władze chciałyby też pozyskać nowe wagony tramwajowe.
W czasie konsultacji społecznych Krajowego Planu Odbudowy samorząd Gorzowa Wielkopolskiego wnioskował o umożliwienie sfinansowania z tego źródła inwestycji w transport szynowy. Miasto liczy przy tym na możliwość pozyskania środków z nowego unijnego programu operacyjnego, który zastąpi program Infrastruktura i Środowisko. – Wydział Zarządzania Funduszami UE wystosował w lutym tego roku pismo do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczące sfinansowania w nowej perspektywie kilku projektów – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim.

Pięć kilometrów nowych tras

Pierwszą z zaplanowanych inwestycji jest przeprowadzenie drugiego etapu przedsięwzięcia „System zrównoważonego transportu w Gorzowie Wielkopolskim”. Najważniejszą częścią projektu jest budowa nowych odcinków – do ul. Okulickiego o długości 3,32 km i spięcie ul. Okulickiego z ul. Fieldorfa Nila o długości 1,575 km. Poza tym miasto chciałoby zmodernizować torowiska w ul. Sikorskiego od Jancarza do Dworcowej oraz w ul. Pomorskiej.

Ponadto założenia obejmują modernizację sieci trakcyjnej nad ul. Sikorskiego oraz podstacji Składowa i Kostrzyńska. Wzdłuż nowych i modernizowanych odcinków stanąć mają urządzenia dynamicznej informacji pasażerskiej. Jak wskazuje samorząd, o bezpieczeństwo pasażerów dbać ma monitoring.

Co najmniej osiem nowych wagonów tramwajowych


Drugim z przedstawionych rządowi zadań jest przewidziany do realizacji przez Miejski Zakład Komunikacji projekt dotyczący zakupu taboru. Spółka chciałaby też zmodernizować torowisko na placu manewrowym swojej zajezdni. Niezależnie od tego MZK ma kupić osiem wagonów tramwajowych w ramach odrębnego zadania. Na razie resort nie udzielił miastu wiążącej odpowiedzi co do zgłoszonych propozycji.

Miejska sieć tramwajowa ma dwa odcinki, których stan techniczny samorząd ocenia jako jedynie dostateczny. Mowa tu o fragmencie ul. Sikorskiego od Jancarza do siedziby ZUS (215 m toru pojedynczego) oraz o ul. Pomorskiej pomiędzy Zamenhofa a przystankiem Okólna (750 m toru pojedynczego). W przypadku pierwszego ze wskazanych odcinków w opinii Wiesława Ciepieli zasadna byłaby także przebudowa sieci górnej.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport