Partnerzy serwisu:

Gorzów: Twistem przez centrum miasta. Powrót tramwajów w lipcu?

Redakcja 17.04.2020

Gorzów: Twistem przez centrum miasta. Powrót tramwajów w lipcu?
fot. UM Gorzów Wielkopolski
Z dużym entuzjazmem gorzowianie przyjęli pojawienie się na ulicach miasta nowego Twista. Tramwaj Pesy wykonał swój pierwszy przejazd testowy – od zajezdni na Wieprzycach do pętli przy dawnej Silwanie. Jego pojawienie się to zapowiedź rozpoczynających się testów odbiorowych torowiska na linii nr 1. Prezydent Jacek Wójcicki chciałby, żeby 2 lipca – w dniu urodzin miasta – tramwaj rozpoczął regularne kursowanie na tej linii.
Przejazd był długo wyczekiwany przez mieszkańców. Na całej trasie gorzowianie robili zdjęcia i kręcili filmy video. Tramwaj, jak przekonuje miasto, prezentuje się imponująco - jest duży, przestronny i szybki. Po nowym torowisku porusza się bez hałasu. Przejazd testowy pokazał, że ze względu na jego szerokość, pewne fragmenty linii tramwajowej będą wymagały uporządkowania. Trzeba będzie przyciąć żywopłot oraz przesunąć niektóre krawężniki.

Na pokładzie Twista, podczas pierwszego po przerwie przejazdu znaleźli się prezydent Jacek Wójcicki, wiceprezydent Agnieszka Surmacz, prezes MZK Roman Maksymiak, dyrektor wydziału inwestycji Alicja Kajder-Pussty. Towarzyszyli im gorzowscy dziennikarze, by przekazać mieszkańcom swoje wrażenia z przejazdu. Ale najważniejsi na pokładzie byli specjaliści – przedstawiciele inwestora, wykonawcy remontu, producenta tramwaju, fachowcy z MZK. W trakcie jazdy prowadzili oni testy odbiorowe, sprawdzali perony przystanków, jakość torowisk i płynność przejazdów.

– Nie mam uwag, jeśli chodzi o możliwości poruszania się tramwaju po wyremontowanej trasie – powiedział Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Uwagi mamy raczej do starych tras. Są to drobiazgi, ale są jakimś problemem. Żywopłot w niektórych miejscach powoduje, że dla Twista jest za wąsko, musimy też przesunąć niektóre krawężniki, znaki drogowe. Nowy tramwaj jest szerszy i trzeba usunąć te elementy, które przeszkadzają mu w płynnym przejeździe. Ale generalnie jestem bardzo zadowolony z tego przejazdu i z możliwości technicznych tramwaju – stwierdził prezes Maksymiak.

– Wrażenia z przejazdu są niesamowite – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Wóz jest wspaniały. Mieliśmy już kiedyś okazję się o tym przekonać, ale po raz pierwszy tramwaj pokazał swoje możliwości na ulicach miasta. Bardzo cieszy mnie też to, jak Twist wygląda na deptaku, który wkrótce będzie otwarty dla mieszkańców. To wszystko daje piękny efekt. Uśmiecham się, bo widzę też reakcje mieszkańców, a one są bardzo pozytywne – dodał prezydent Wójcicki.

Ruch tramwajów w Gorzowie Wlkp. został wstrzymany jesienią 2017 r. W tym roku odbywały się pierwsze próbne przejazdy Twistów na początkowym odcinku trasy do Jancarza, a w czwartek 16 kwietnia po raz pierwszy całą trasę z Wieprzyc do Silwany, w ramach przejazdu próbnego, pokonał stary helmut. 
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony