Partnerzy serwisu:

Gorzów projektuje tramwaj na Dworcowej i węzeł przy dworcu PKP

Witold Urbanowicz 20.02.2019

Gorzów projektuje tramwaj na Dworcowej i węzeł przy dworcu PKP
wiz. Autorskie Atelier architekta L. Horodyskiego
Gorzów Wielkopolski ogłosił przetarg na wykonanie projektu węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym i autobusowym wraz z przebudową ul. Dworcowej i przebiegającej tamtędy linii tramwajowej. Zniknie pętla tramwajowa, która zostanie zastąpiona dwutorową krańcówką, a nad całością wybudowana zostanie charakterystyczna wiata nawiązująca do zadaszeń z peronów kolejowych.
Przedmiotem przetargu jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Dworcowej oraz budowy węzła przesiadkowego przy dworcu PKP. Zadaniem wykonawcy jest też uzyskanie wszelkich pozwoleń i decyzji administracyjnych oraz pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji prac.

Zakres prac projektowych przewiduje przebudowę ok. 200-metrowego odcinka ul. Dworcowej wraz z torowiskiem od Sikorskiego do Składowej, przebudowę placu przed dworcem i budowę zadaszenia węzła, a także przebudowę parkingów oraz systemy sterowania ruchem. Zadaszenie przyjąć ma formę stalowych kielichów nawiązujących do historycznej wiaty na peronie kolejowym.

Zgodnie z koncepcją ulica Dworcowa na odcinku od Sikorskiego do wjazdu na parking przy PKS-ie ma stać się jednokierunkowa – na dalszym odcinku ulica przeznaczona zostanie wyłącznie dla ruchu pieszo – rowerowego oraz przejazd tramwaju. Zamiast pętli przewidziano dwutorowy kraniec z możliwością zawracania taboru dwukierunkowego (budowa pętli – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami i normami – wymuszałaby wyburzenia budynków). W koncepcji zachowano też charakterystyczne latarnie-pająki. Wizualizacje tutaj.

Termin składania ofert mija 26 marca. O wyborze zdecydują cena (60%), doświadczenie projektanta branży drogowej i trakcyjnej (po 20%). Na realizację przeznaczono osiem miesięcy. Same prace budowlane zaplanowane są na lata 2020-2021.


mat. UM Gorzów Wlkp.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony