Partnerzy serwisu:

Google Transit także w Bydgoszczy

Redakcja 22.06.2021

Google Transit także w Bydgoszczy
fot. UM Bydgoszcz
Dzięki porozumieniu z firmą Google już można w pełni korzystać w Bydgoszczy z funkcji Transit, służącej do planowania podróży komunikacją miejską. Zaplanowanie podróży stało się znacznie szybsze i łatwiejsze.
Osoby chcące zaplanować podróż autobusem czy tramwajem zyskały nowe udogodnienie. Usługa Transit na mapie Google umożliwia wyznaczenie trasy podróży komunikacją miejską bezpośrednio na mapie Bydgoszczy.

– To kolejna ważna usługa wzmacniająca atrakcyjność transportu publicznego. Ma ona duże znaczenie szczególnie dla osób, które pierwszy raz stykają się z komunikacją w naszym mieście m.in. turystów i studentów. Na pewno ułatwi też planowanie podróży wielu mieszkańcom. Zależy nam, by w komunikacji funkcjonowały proste i popularne rozwiązania, stosowane w wielu innych europejskich miastach - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Od 22 czerwca rusza faza testów. Na tym etapie ZDMiKP będzie sprawdzać poprawność wszystkich przekazywanych informacji. Dodatkowo Google będzie uaktualniał mapy z uwzględnieniem zrealizowanych inwestycji drogowych w mieście (m.in rozbudowanej ul. Kujawskiej)

Jak to działa – mapy Google

Z funkcji Transit (transport publiczny) na mapach Google mogą korzystać zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych. Wystarczy wejść na maps.google.pl lub uruchomić aplikację na urządzeniach mobilnych – kliknąć ikonkę „Wyznacz trasę" (ikona strzałki na niebieskim tle) – wprowadzić punkty początkowe i końcowe podróży i zaznaczyć użycie transportu publicznego (ikona pociągu). W przypadku urządzeń mobilnych od razu wybieramy docelowe miejsce podróży i klikamy wyznacz trasę z użyciem transportu publicznego (ikona pociągu).

Po wybraniu opcji „Transport publiczny" system zaproponuje połączenia (ze wskazaniem numerów linii, nazw przystanków, godzin odjazdu-przyjazdu i czasem całej podróży). Wybierając „Opcje" można wskazać preferowane środki komunikacji zbiorowej, a także sposób podróżowania („mniej przesiadek", „mniej chodzenia", „najlepsza trasa").

Rozkłady on-line


Na stronie ZDMiKP nadal można sprawdzić za ile minut na konkretny przystanek przyjedzie pojazd wybranej linii (http://odjazdy.zdmikp.bydgoszcz.pl/). Pasażerowie mają też dostęp do wszystkich rozkładów jazdy na stronie ZDMiKP. Podobne wskazania są dostępne również na tablicach informacji pasażerskiej oraz w formie papierowej na wiatach przystankowych.

GTFS – warto wiedzieć

General Transit Feed Specification (GTFS), to międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych. Dzięki jego wdrożeniu wszyscy użytkownicy map Google podczas planowania trasy przejazdu transportem publicznym po Bydgoszczy, otrzymają informację o czasie przyjazdu autobusu lub tramwaju.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony