Partnerzy serwisu:

Google dostrzegł pieszych. Na mapach pojawią się pasy, przejścia podziemne i kładki

Przemysław Farsewicz 03.02.2021

Google dostrzegł pieszych. Na mapach pojawią się pasy, przejścia podziemne i kładki
Tokiomat. Google Maps
Mapy Google, tak bardzo nastawione na kierowców, wreszcie zyskają funkcjonalności przyjazne pieszym. W zapowiedziach firmy jest dodanie nowych elementów, jak przejścia dla pieszych, kładki, podziemne pasaże, wysepki na drogach i sygnalizacje świetlne. Na razie z nowości mogą korzystać mieszkańcy w kilku miastach na świecie.
O tym, że piesi są gorzej traktowani w wielu miastach świata niż kierowcy, wiadomo już od lat. Widać to zwłaszcza w Polsce, gdzie większość rozwiązań komunikacyjnych jest projektowana pod samochody. Ten stereotyp przez kilkanaście lat funkcjonowania powielały również mapy Google, z których pieszy nie mógł się dowiedzieć interesujących go rzeczy, jak np. jaki jest rozkład pasów na skrzyżowaniu. Firma z Ameryki wreszcie dostrzegła te potrzeby i wprowadziła do aplikacji bardzo przydatne funkcje. Na razie dostępne są one w czterech dużych metropoliach, ale sprowadzić je mogą już teraz wszyscy użytkownicy.

W Nowym Jorku, San Francisco, Tokio i Londynie przybliżając mapy na skrzyżowania, widoczne stały się przejścia dla pieszych, sygnalizatory, a nawet wysepki dla pieszych, na których mogą się oni zatrzymać w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Wszystko to ułatwia poruszanie się po mieście pieszo – zwłaszcza dla osób, które danego miejsca nie znają. Poza tym Google zamierza też wyskalować szerokość poszczególnych dróg w mieście, o pozwoli łatwiej ocenić czy mamy do czynienia z niewielką uliczką, czy większą, kilkupasmową aleją. Widoczne są także pasy zieleni znajdujące się na środku drogi.

W przypadku Tokio na mapach zaznaczono również licznie występujące tu podziemne pasaże. Obiekty, gdzie piesi mogą zejść poniżej poziomu ulicy, zaznaczono kolorem czerwonym. Dokładnie odwzorowano w mapach także ścieżki w parkach oraz zaznaczono schody.

Jak się okazuje, nowe elementy na mapach umieszczono dzięki automatycznej analizie zdjęć satelitarnych i materiałów z Goole Street View. Na razie nowe funkcje są w fazie testów. Gdy te się powiodą, nowe elementy dla pieszych pojawią się w kolejnych lokalizacjach.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony