Partnerzy serwisu:

Gmina Bełchatów kupi autobusy i stworzy komunikację

Redakcja/inf. pras. 09.02.2022

Gmina Bełchatów kupi autobusy i stworzy komunikację
fot. UM Tczew
Gmina Bełchatów zakupi pięć autobusów, które będą kursowały na terenie gminy, dowożąc mieszkańców do Bełchatowa. Odtworzenie transportu publicznego to jedno z pierwszych zadań, które samorząd będzie realizować w tym roku.
– Dla wielu mieszkańców Gminy Bełchatów bardzo dotkliwe jest to, że jeśli nie posiadają samochodu, w praktyce nie mogą dostać się do miasta – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. – Dotyczy to tak osób starszych, jak i młodzieży ze szkół średnich. O dobrym albo chociaż przyzwoitym skomunikowaniu z Bełchatowem mogą mówić właściwie jedynie mieszkańcy tych miejscowości, które położone są przy drogach wojewódzkich prowadzących w kierunku Łodzi, Zelowa czy Kamieńska. Obliczyliśmy, że w przypadku 67 miejscowości na terenie naszej gminy transport publiczny po prostu nie funkcjonuje. Najwyższa pora to zmienić – mówi Konrad Koc.

Wójt Gminy Bełchatów nie kryje, że odtworzenie transportu publicznego to jeden z pierwszych celów, które chce zrealizować w tym roku. Na styczniowej sesji Rady Gminy Bełchatów zaproponował radnym takie zmiany w budżecie, które pozwolą na ogłoszenie przetargu na zakup pięciu nowych autobusów. Na ten cel zabezpieczonych zostało 3,250 mln zł. Są to pieniądze z nadwyżki budżetowej za 2021 rok. Radni za przyjęciem tej uchwały zagłosowali jednomyślnie.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na zakup pojazdów. Przyjmuje się, że cztery autobusy będą średniej wielkości, jeden z pojazdów będzie miał mniejsze gabaryty. Wszystkie mają być ekologiczne i przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Będą kursować na kilku liniach.

– Chcemy tak skonstruować siatkę połączeń, by autobus docierał do każdej miejscowości na terenie gminy, ale jednocześnie żeby podróż do Bełchatowa nie trwała dłużej niż pół godziny – zaznacza Koc. Przejazdy będą biletowane, ale jak podkreśla wójt, cena będzie przystępna. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, kursy zostaną uruchomione latem. Będzie je obsługiwało Przedsiębiorstwo Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów.

– Przygotowanie siatki połączeń wiąże się z uzyskaniem szeregu pozwoleń, musimy też przebrnąć przez inne kwestie formalne, które wymagają czasu – zaznacza Wójt Koc.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony