Partnerzy serwisu:

Głowno: Koniec skomunikowania autobusu z ŁKA

Kasper Fiszer 30.03.2018

Głowno: Koniec skomunikowania autobusu z ŁKA
Autobus komunikacji miejskiej w GłownieFot. Kasper Fiszer
Trudniej jest dojechać komunikacją publiczną na pociąg ŁKA w Głownie. Miejscowe MZK przestało bowiem utrzymywać skomunikowania kolei z autobusem miejskim. Przesiadających się było bowiem zbyt mało, a rozkład jazdy pociągów jest bardzo niestabilny, co utrudnia synchronizację kursów.
W marcu zrezygnowano z utrzymywania skomunikowania jedynej linii komunikacji miejskiej w Głownie z pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Darmowy transport publiczny tego niespełna 15-tysięcznego miasta przestał zatem być w jakikolwiek sposób zintegrowany z koleją docierającą do Łodzi i Łowicza. Zdaniem władz miasta dostosowanie grafiku kursowania autobusu do potrzeb pasażerów ŁKA stałoby bowiem w sprzeczności z interesem innych mieszkańców.

Utrzymywanie przesiadki stało się niemożliwe

– Ułożenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej tak, by z jednej strony zaspokajał on potrzeby uczniów dojeżdżających do głowieńskich szkół oraz osób starszych korzystających z tej formy komunikacji np. w drodze do lekarza lub na miejskie targowisko, [a z drugiej umożliwiał dojazd na pociąg], nie jest zadaniem prostym – tłumaczy Renata Piechut-Machnicka, kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Głownie. Podkreśla, że proces ten jest skomplikowany zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że cały system komunikacji obsługiwany jest tylko jednym autobusem. Dodaje też, że przez długi okres starano się utrzymywać możliwość przesiadki na pociąg.

– Miejski Zakład Komunalny w Głownie, który administruje komunikacją miejską, za każdym razem na miarę posiadanych możliwości dostosowywał swoje kursy do rozkładu pociągów ŁKA. Po ostatnich zmianach rozkładu kolei stało się to jednak niemożliwe – ocenia nasza rozmówczyni. – Rozkład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jest obecnie bardzo niekorzystny: nie ma ani jednego kursu, który byłby wykonywany o tej samej porze przez cały czas jego obowiązywania. Trudno zatem dostosować się do takiej sytuacji, zachowując jednocześnie płynność dotychczasowych rozwiązań, które sprawdzają się w naszym mieście – przekonuje. Grafik połączeń ŁKA będzie zmienny w związku z robotami prowadzonymi przez PKP PLK w Zgierzu.

Pasażerowie kolei i tak raczej wybierali samochód

Przedstawicielka lokalnego samorządu podkreśla, że przesiadający się na pociąg nie stanowili najliczniejszej grupy pasażerów MZK Głowno. – Przeprowadzono analizy, z których wynika, że znaczna część osób chcących dojechać na stację PKP korzysta z własnych aut. Ze statystyk tych wynika również to, że znaczna część podróżujących naszą komunikacją miejską to uczniowie oraz osoby starsze. Badania te były prowadzane w okresie, gdy rozkład jazdy autobusu komunikacji miejskiej współgrał z rozkładem ŁKA – usłyszeliśmy. Renata Piechut-Machnicka wskazuje także na dużą liczbę wniosków dotyczących dostosowania godzin kursów nie do odjazdów pociągów, a do np. godzin pracy szkół.

Przypomnijmy, że w 2015 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchamiała w Głownie osobną, niezależną od systemu komunikacji miejskiej linię dowożącą na pociągi spółki. Autobusy kursujące na zlecenie przewoźnika kolejowego funkcjonowały jednak tylko przez kilka miesięcy. Przyczyną likwidacji połączenia była stosunkowo niska frekwencja połączona z brakiem współfinansowania przedsięwzięcia przez władze miasta.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony