Partnerzy serwisu:

Gliwice. Przetarg na 10 autobusów: Wygrywa Solaris, MAN wyrzucony

Witold Urbanowicz 12.02.2020

Gliwice. Przetarg na 10 autobusów: Wygrywa Solaris, MAN wyrzucony
fot. PKM Gliwice
PKM w Gliwicach rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziesięciu autobusów 12-metrowych. O zamówienie, na realizację którego przeznaczono ok. 10 miesięcy, ubiegały się firmy MAN i Solaris. Powody do świętowania ma producent z Bolechowa. Oferta złożona przez MAN została odrzucona z powodu niespełnienia warunków specyfikacji zamówienia.
Przedmiotem przetargu jest dostawa dziesięciu autobusów dwuosiowych o długości 11,8-12,2 m. Pojazdy mają pomieścić min. 91 osób, z czego 25% na miejscach siedzących. Pojazd ma być niskopodłogowy, bez stopni w wejściach. Przewidziano trzy pary drzwi w układzie 2-2-2. Wymagane są klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, monitoring, kasowniki, system dynamicznej informacji pasażerskiej z wyświetlaczami i nagłośnieniem, instalacja pod ŚKUP.

W pojeździe ma być zainstalowany ogranicznik prędkości do 80 km/h. Zamawiający preferuje autobusy hybrydowe, z rekuperacją energii. W takim pojeździe silnik spalinowy ma być wspierany przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosi co najmniej 10 kW.

W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. W budżecie określonym na kwotę 11,685 mln zł brutto zmieścił się jedynie Solaris, który zaoferował dostawy za 11,427 mln zł brutto. Konkurent – firma MAN – był gotowy zrealizować zamówienie za 12,288 mln zł brutto. O wyborze decydowały cena (50%), ocena techniczna (20%), ekologia (20%), gwarancja i serwis (5%), ceny wybranych części zamiennych (5%).

Powody do zadowolenia ma Solaris, który dzisiaj (12 lutego) został wskazany jako zwycięzca postępowania. Jednocześnie odrzucona została oferta MAN-a. Jak wskazuje zamawiający, jeden z załączników – dot. ceny wybranych części zamiennych – był niezgodny z wymaganiami wynikającymi ze specyfikacji zamówienia. Producent nie wypełnił wszystkich pozycji, a ponadto w miejsce wskazanych części wpisywał inne, zmienił też walutę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony