Partnerzy serwisu:

Glasgow. Autobusy elektryczne pół wieku po likwidacji trolejbusów

Jakub Dybalski 14.01.2020

Glasgow. Autobusy elektryczne pół wieku po likwidacji trolejbusów
fot. ADL
W piątek na linię autobusową M3 łączącą Milton z centrum Glasgow, wyjechały dwa autobusy elektryczne. To pierwsze pojazdy z takim napędem kursujące po ulicach szkockiej metropolii od likwidacji trolejbusów w 1967 r.
Elektrobusy są efektem działań miasta, które do 2030 r. chce być neutralne jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych, ale też współpracy z dystrybutorem energii SP Energy Networks, który w ranach specjalnie utworzonego funduszu, przekazał 1,5 mln funtów na elektryfikację transportu w Glasgow. W ramach projektu, poza autobusami, w zajezdni przewoźnika First Glasgow staną 22 ładowarki, co oznacza, że flota elektrobusów się powiększy.

Pojazdy kursujące po Glasgow to wspólna produkcja brytyjskiego Alexander Dennis Limited i chińskiego BYDa. Autobusy Enviro200EV, o długości 10,8 m, z 36 miejscami siedzącymi, zostały złożone w szkockiej fabryce ADL w Falkirk przy wykorzystaniu podwozia i napędu powstałego w fabryce BYDa w węgierskim Komarom.

First Glasgow niedawno wydał 31 mln funtów na zakup 150 nowych autobusów spełniających normę emisji spalin Euro 6. To niezbędne bo pojazdy muszą spełnić wymogi strefy ograniczonego wjazdu jaką wytyczono w centrum miasta (pojazdy muszą spełniać określoną normę emisji spalin).

To pierwsze elektrobusy na ulicach Glasgow, ale nie pierwsze w tym mieście. Od jesieni zeszłego roku tamtejsze lotnisko korzysta z trzech autobusów napędzanych elektrycznie.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony