Partnerzy serwisu:

Gimbusy z Kangura, czyli dofinansowanie dla elektrycznych autobusów szkolnych

Jakub Dybalski 12.02.2020

Gimbusy z Kangura, czyli dofinansowanie dla elektrycznych autobusów szkolnych
fot. MOs810, lic. CC A-SA 3.0 Unported
Gmina Godzianów, spod Skierniewic, rozpisała właśnie przetarg na zasilany elektrycznie autobus do przewozu dzieci w drodze do szkoły. To jeden z efektów prowadzonego przez NFOŚiGW programu Kangur, w ramach którego dofinansowywane są zakupy elektrycznych gimbusów.
Pierwsze były opisywane już przez nas Bielany, położone na wschodzie województwa mazowieckiego. Teraz po autobus, a przy okazji infrastrukturę do jego ładowania, zgłasza się Godzianów. Z konkursu skorzystały też małopolskie gminy Gręboszów i Bobowa. Tam też można się spodziewać niedługo przetargów.

Program, którego pełna nazwa brzmi „Kangur- Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” to fundusz utworzony w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (GIS – Green Inwestment Scheme), czyli w uproszeniu pieniędzy gromadzonych w efekcie handlu limitami emisji w przemyśle, który działa w oparciu o międzynarodowe porozumienia. Z nich finansuje się rozmaite inwestycje mające na względzie cele ekologiczne i związane z czystym powietrzem. Tak powstał kilka lat temu słynny program GAZELA, przeprowadzony burzliwie i raczej bez sukcesów. A teraz środki są używane w programach Gepard, czy właśnie Kangur. Zarządza tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Chodzi o pomoc finansową dla tych samorządów, które same nie mogłyby sobie poradzić z zakupem ekologicznych ale drogich pojazdów. Akurat Kangur jest przeznaczony dla gmin wiejskich, w dodatku im gmina mniejsza i biedniejsza tym więcej pieniędzy może dostać. W praktyce większość zakupu można sfinansować bezzwrotną dotacją i dopełnić pożyczką.

Może więc dziwić, że w sierpniowym naborze wykorzystano tylko część pieniędzy. Choć NFOŚiGW przeznaczył na projekt 60 mln zł (20 mln na bezzwrotne dotacje i 40 mln zł na pożyczki), w konkursie ofert rozdysponowano tylko ok. 8,3 mln zł w formie dotacji i dodatkowe 0,5 mln zł na pożyczki dla czterech beneficjentów. Można się spodziewać kolejnych naborów.

Ci, którzy po środki sięgnęli, będą się niedługo cieszyć z nowych gimbusów. Godzianów na autobus i ładowarkę chce wydać 2,6 mln zł, a aż 2,16 mln dostanie z Kangura. Bielany mają jeszcze lepszą sytuację, bo tam projekt zakupu autobusu oszacowano na 2,62 mln zł. Dotacja wyniesie 2,358 mln zł a brakujące 262 tys. zł Kangur gminie pożyczy.

Godzianów, z budżetem na poziomie 17 mln zł, pewnie miałby duże trudności z przeprowadzeniem takiej inwestycji bez wsparcia. Tymczasem do 19 marca czeka na oferty. Ma tam trafić gimbus o długości 9,5 do 12 metrów z co najmniej dwojgiem drzwi, niską podłogą aż za oś i pojemnymi bateriami (minimum 220 kWh). Na siedząco ma nim podróżować minimum 40 uczniów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony