Partnerzy serwisu:

Gdynia z autobusami elektrycznymi. W ładowaniu pomoże sieć trolejbusowa

inf. prasowa, oprac. ms 05.06.2018

Gdynia z autobusami elektrycznymi. W ładowaniu pomoże sieć trolejbusowa
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Gdynia podpisała umowę o dofinansowanie zakupu sześciu autobusów elektrycznych z programu „Gepard”. Projekt opiewa na ponad 15,5 miliona złotych, natomiast dofinansowanie wyniesie ponad 5 milionów złotych.
Gdynia podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu W ramach projektu „obniżenie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym w Gdyni poprzez zakup bezemisyjnego taboru z napędem elektrycznym” miasto zakupi 6 e-busów. Dzięki wykorzystaniu „systemu ładowania w ruchu” będą one w stanie poruszać się tak samo wydajnie, jak autobusy z konwencjonalnym napędem. Zostaną wyposażone w baterie typu LTO o obniżonej pojemności.

– Od lat pracujemy nad unowocześnianiem gdyńskiego transportu publicznego. W trosce o naszych mieszkańców, ich komfort i z myślą o korzyściach dla środowiska. Nowoczesne, bezemisyjne pojazdy z napędem elektrycznym, to kolejny krok na drodze zrównoważonego rozwoju naszego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Nowe elektryczne pojazdy będą ponadto poruszać się w obrębie sieci trolejbusowej, dzięki której bateria będzie ładować się za pomocą zainstalowanych na autobusach pantografów – w dużym uproszczeniu odbieraków prądu. Skumulowana w ten sposób energia umożliwi obsługę odcinków linii komunikacyjnych bez wykorzystania sieci trakcyjnej. W każdym z sześciu pojazdów znajdzie się też system rekuperacji energii – rozwiązanie pozwalające na odzyskiwanie energii z hamowania pojazdu, którą można wykorzystać do zasilania układu napędowego. W ramach projektu Gdynia przeszkoli także kierowców.

Technologiczne zalety nowoczesnego taboru, który trafi do Gdyni pozwolą na planowanie rozwoju komunikacji bez potrzeby inwestowania w sieć ładującą poza obrębem sieci trolejbusowej.

Cały gdyński projekt kosztować będzie dokładnie 15 510 300 złotych. Jak mówi regulamin programu Gepard, maksymalne dofinansowanie może sięgać 40% wydatków kwalifikowanych dlatego Gdynia ze środków zewnętrznych otrzyma dokładnie 5 044 000 złotych. Zakończenie realizacji projektu jest planowane na koniec 2019 roku.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 2) GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony