Partnerzy serwisu:

Gdynia wprowadza ograniczenia liczby pasażerów i zapowiada kursy bis

Redakcja 24.03.2020

Gdynia wprowadza ograniczenia liczby pasażerów i zapowiada kursy bis
fot. JD
Dodatkowe poranne kursy na niektórych liniach oraz limit maksymalnie 20 pasażerów w krótkich i 40 w przegubowych autobusach i trolejbusach, które w razie przepełnień uzupełniane będą tzw. „kursami bis”. To zmiany, które od czwartku 26 marca wprowadza Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Wszystko po to, by przy zachowaniu dostępności transportu publicznego dla mieszkańców ograniczyć do niezbędnego minimum ryzyko zarażenia się koronawirusem.
W ubiegły czwartek, 19 marca, ZKM Gdynia wprowadziło sobotnie rozkłady jazdy na większości linii autobusowych i trolejbusowych. Działanie było skoordynowane w skali Trójmiasta – podobne zmiany wprowadziły także Gdańsk i Wejherowo oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Sytuacja z dostosowywaniem komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców jest jednak bardzo dynamiczna, stąd decyzja, by do obowiązujących sobotnich rozkładów wprowadzić odpowiednie korekty.

– Po wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu sobotnich rozkładów jazdy na liniach komunikacji miejskiej w Gdyni badaliśmy intensywnie jakie jest realne zapotrzebowanie w nowych okolicznościach. W tym samym czasie spływały do nas również głosy mieszkańców, którzy zgłaszali swoje uwagi co do nowego rozkładu. Natychmiast wzmocniliśmy niektóre połączenia, np. obsługujące stocznie. Zebrane dane i głosy pozwoliły nam w krótkim czasie zadecydować o wprowadzeniu kolejnej korekty do obowiązującego rozkładu. Zmiany, które wejdą w życie już w najbliższy czwartek 26 marca, mają zapewnić dodatkowe kursy w dni powszednie w godzinach porannych oraz przede wszystkim wyeliminować sytuacje, w których autobusy lub trolejbusy są zapełnione. Wszyscy kierowcy w sieci gdyńskiej komunikacji zostali zobligowani do zgłaszania drogą radiową każdego przypadku przekroczenia progu 20 i 40 pasażerów, odpowiednio dla krótkich i przegubowych pojazdów. W przypadku gdy będzie miało to miejsce, ruszać będą tzw. „kursy bisowe”. Prawdopodobnie to nie ostatnie zmiany. Sytuacja jest dynamiczna, a my będziemy się do niej systematycznie i elastycznie dostosowywać. Priorytetem jest bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i kierowców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przeanalizowanie postulatów pasażerów i analiza wyników przeprowadzonych badań napełnienia przyczyniła się ponadto do wprowadzenia zmiany w rozkładach jazdy autobusów linii W, 133, 141, 150, 152, 170 i 173 w dni powszednie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport