Partnerzy serwisu:

Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską

Jakub Rösler 11.04.2022

Gdynia także podnosi ceny biletów na komunikację miejską
fot. Paweł Kukla/UM Gdynia
Rada Miasta Gdyni zdecydowała kilka dni temu o tym, iż także w tym mieście zmieni się cennik biletów na komunikację miejską. Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca obecnego roku. Miasto tłumaczy konieczność podwyżek znacznymi wzrostami cen paliw, a także koniecznością dostosowania cen do innych miast w metropolii.
Ostatnio informowaliśmy o podwyżkach cen biletów na komunikację miejską, jaka zostanie wprowadzona w Gdańsku. W tym samym czasie zmiany zostały przyjęte także przez miejskich radnych w Gdyni. Cennik zmieni się od 1 czerwca bieżącego roku.

Zmiany obejmą wszystkie rodzaje biletów, a pełny wykaz zmian można znaleźć pod tym adresem. Dla przykładu bilet normalny na jeden przejazd na linię nocną i zwykłą będzie kosztował 4,8 złotego, a do tej pory był o złotówkę tańszy. Cena biletu dobowego także wzrośnie i od 1 czerwca zapłacimy za niego już nie 14, lecz 18 złotych za bilet normalny. Oczywiście podwyżka cen biletów obejmuje także bilety ulgowe, więc bilet ulgowy na 24 godziny będzie teraz kosztował 9 złotych.

Nowością w rozkładzie jest pojawienie się biletów na 75 minut, ponieważ do tej pory w Gdyni funkcjonowały tylko bilety godzinne, które znikają od 1 czerwca. Bilet na 75 minut na linie nocne i zwykłe także ma kosztować 4,8 złotego. Wzrosną też ceny biletów miesięcznych. Do tej pory za bilet imienny na linie zwykłe i pospieszne kursujące w obrębie Gdyni trzeba było zapłacić 86 złotych, a nowa cena to 94 złote.

Bilet semestralny dla uczniów i studentów na 4 miesiące na linie zwykłe i nocne będzie teraz kosztował 179 złotych. Przed podwyżkami trzeba było za niego zapłacić 163 złote.

Co jest powodem podwyżek?

– Bezpośrednią przyczyną podwyżek jest wzrost kosztów świadczenia usług przewozowych, w szczególności – w niespotykanej do tej pory skali – wzrost cen oleju napędowego, gazu ziemnego (mamy aż 32 autobusy zasilane tym paliwem) i energii elektrycznej. Wzrostu tego nie dało się zrekompensować zwiększeniem wydatków budżetowych, gdyż budżety miast zostały osłabione reformami Polskiego Ładu i pandemią koronawirusa. Ze względu na pandemię niższe były też w 2021 r. niż w 2019 r. przychody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Także i z tego powodu powstała luka – mówi nam wiceprezydentka Gdynia, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Katarzyna Gruszecka-Spychała dodaje też, iż ceny biletów na komunikację miejską są identyczne w całej Metropolii Zatoki Gdańskiej, dlatego też Gdynia musiała zaakceptować planowane podwyżki.

Ostatnia zmiana cen biletów na komunikację miejską w Gdyni weszła w życie 1 maja 2020 roku.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Finansowanie komunikacji
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony