Partnerzy serwisu:

Gdynia. Przedsiębiorcom udostępniono 10 elektrycznych rowerów cargo

Jakub Dybalski 16.11.2018

Gdynia. Przedsiębiorcom udostępniono 10 elektrycznych rowerów cargo
fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl
Na początku listopada Gdynia, korzystając z unijnych pieniędzy, kupiła dziesięć rowerów cargo ze wspomaganiem elektrycznym. Są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Jako pierwsi skorzystali z nich właściciele dwóch śródmiejskich restauracji.
Gdynia kupiła 10 elektrycznych rowerów towarowych, tzw. e-cargo bikes. Wszystko dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu CoBiUM (Cargo Bikes in Urban Mobility) z programu Interreg Południowy Bałtyk. Na razie mogą z nich korzystać gdyńscy przedsiębiorcy. Miasto zachęca do tego, żeby testowali je w codziennej działalności.

– To duża innowacja i kolejny krok w ramach mobilnej Gdyni. Chcemy, żeby do korzystania z rowerów zachęcać nie tylko osoby indywidualne, ale również przedsiębiorców, którzy na krótkich dystansach, w obrębie Śródmieścia, gdzie ruch jest duży, mogli dowieźć towar szybciej, sprawniej i ekologicznie – mówi, cytowany przez serwis urzędu miasta, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Urzędnicy tłumaczą, że rowery są przeznaczone dla przedsiębiorców, póki co z rejonu śródmieścia, którzy mogą je wypożyczać bezpłatnie. Żeby je zarezerwować muszą wysłać maila z nazwą i adresem firmy, terminem użyczenia i przybliżoną trasą, na której będzie kursował rower, albo wypełnić formularz na stronie urzędu miasta.

Wśród dziesięciu pojazdów jest kilka modeli. Ich wybór wcześniej konsultowano z przedsiębiorcami. Rower można pożyczyć maksymalnie na cztery tygodnie.

– Rowery są wygodne, mają sporą objętość i mogą przewozić około 100 kg towaru. To dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy szybko coś przewieźć. Możemy wrzucić do nich różnego rodzaju produkty i sprawnie przejechać przez miasto i je dowieźć – mówi w rozmowie z serwisem urzędu miasta Marcin Mikulski z pizzerii „Czerwony Piec”.

– Posiadamy dwa lokale i będziemy między nimi przewozić produkty. Z ul. Starowiejskiej na ul. Świętojańską trudno jest przejechać samochodem bez stania w korku i bez poszukiwania miejsc parkingowych. Teraz będziemy mogli parkować w miejscach niedostępnych dla aut. Czas dojazdu na pewno, dzięki temu, będzie krótszy. Jeździliśmy cargo rowerami już podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale teraz będziemy mogli dokładnie je przetestować i określić, na ile nam się przydadzą i na ile te rowery pozwolą nam zrezygnować z auta – dodaje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony