Partnerzy serwisu:

Gdańsk z nowym malowaniem autobusów i tramwajów

Izabela Biała 04.02.2021

Gdańsk z nowym malowaniem autobusów i tramwajów
fot. Krystian Jacobson / gdansk.pl
Pierwszy przykład nowej szkoły malowania pojazdów komunikacji miejskiej od kilku dni kursuje po gdańskich torach. Jest nim zmodernizowany tramwaj N8C. ZTM w Gdańsku rozpoczyna wdrażanie jednolitego wzorca malowania karoserii autobusów i tramwajów. Zmiany w wyglądzie pojazdów będą następować stopniowo – tylko przy okazji remontów i modernizacji lub zakupu fabrycznie nowych egzemplarzy.
Schematy malowania pojazdów komunikacji miejskiej były dotąd projektowane z myślą o konkretnych modelach autobusów i tramwajów – a tych w gdańskiej flocie jest w sumie ponad dwadzieścia. Teraz schematy barw zostaną ujednolicone. Nie będzie rewolucji. Dominujące kolory wciąż nawiązywać będą do herbu Gdańska – to z jego tarczy zaczerpnięto czerwień, biel z kolei nawiązuje do herbowych, równoramiennych krzyży.

Odcień czerwieni nie zmieni się, ale zamiast kremowej bieli pojazdy zdobić będzie teraz biel nieco jaśniejsza – perłowa. Dokładnie taka, jaką od 2015 roku nosi charakterystyczny tramwaj typu N8C o numerze bocznym 1161, którego patronem jest Günter Grass. W malowaniu na nowych zasadach przesuną się również akcenty w proporcjach barw – nacisk położony zostanie na biel. Zauważyć można także, że w przestrzeniach między oknami tramwaju pojawiła się dodatkowo kontrastująca czerń.

– Celem nowego wzorca malowania jest nadanie lekkości i elegancji sylwetkom pojazdów, rozjaśnienia ich dzięki zastosowaniu perłowej bieli – tłumaczy Sebastian Zomkowski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Mimo, że nowy odcień będzie jaśniejszy, zabrudzenia karoserii nie będą przez to bardziej widoczne, co pokazała praktyka z eksploatacji kilku pojazdów, w których już wcześniej zastosowaliśmy ten odcień – dodaje.

Sebastian Zomkowski podkreśla, że modyfikacja będzie przeprowadzana stopniowo i nie będzie generować żadnych dodatkowych kosztów. Stosowana będzie oczywiście w przypadku pojazdów fabrycznie nowych (kupowanych w przyszłości), a tramwaje i autobusy, które wożą pasażerów po mieście będą malowane w nowy sposób przy okazji bieżących remontów i modernizacji.


mat. UM Gdańsk

Pierwszy wspomniany egzemplarz w “nowej szacie” – tramwaj N8C (tzw. Dortmund) o numerze bocznym 1154 – to pojazd, który przeszedł modernizację w ramach programu kompleksowego remontu 62 wagonów tego typu realizowanego przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Jest to 28 z kolei Dortmund, który wyjechał z warsztatu modernizacyjnego we wrzeszczańskiej zajezdni, w przyszłym tygodniu na tory wyjedzie 29 egzemplarz (o numerze bocznym 1143), również już z nowym malowaniem.

Ujednolicone schematy malowania są częścią przygotowywanej obecnie “Księgi zasad grafiki taborowej i estetyki wizualnej pojazdów w sieci ZTM w Gdańsku”. W księdze w sposób jednoznaczny określone zostanie np. rozmieszczenie piktogramów w pojazdach, m.in. wskazujących miejsca przeznaczone dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się lub lokalizację ładowarki USB, czy defibrylatora. Dokument zawierać będzie także wzory tapicerki na siedzenia dla pasażerów, wśród których specjalnie wyróżnione zostaną miejsca dla osób o ograniczonej mobilności. Wzory zawierać będą motyw herbu Gdańska (GAiT stopniowo wprowadza już “gdańską tapicerkę” do pojazdów od 2019 roku).

Ustalone jednoznacznie miejsce w pojazdach mają mieć także ramki A4 (kasetony) zawierające wyciąg z taryfy przewozowej i przepisów obowiązujących w komunikacji miejskiej. Prace nad księgą dobiegają końca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony