Partnerzy serwisu:

Gdańsk wybrał projektanta trasy tramwajowej Południe – Wrzeszcz (GPW)

Witold Urbanowicz 12.03.2021

Gdańsk wybrał projektanta trasy tramwajowej Południe – Wrzeszcz (GPW)
mat. DRMG
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla trasy tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz (tzw. Nowa Politechniczna). Projekt ma być gotowy w 2022 r.
Nowa trasa tramwajowa rozpocznie się na skrzyżowaniu Rakoczego i Jaśkowej Doliny. Następnie zostanie poprowadzona w ciągu Jaśkowej Doliny w pasie dzielącym, następnie wzdłuż Wileńskiej, w ciągu al. Powstańców Warszawskich, nowym śladem poza siatką ulic na zachód od Sobieskiego, na wschód od Do Studzienki, na południe od Fiszera, następnie w ciągu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego do istniejącej trasy tramwajowej w ciągu al. Grunwaldzkiej. Przewidziano sześć par nowych przystanków – w rejonie skrzyżowania Piecewskiej i Jaśkowej Doliny, Jaśkowej Doliny i Wileńskiej, Wileńskiej i Edisona, Wileńskiej i Sobieskiego, Do Studzienki i Traugutta, Fiszera. Projekt uwzględni poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Wileńskiej zaprojektowane ma być także przejście podziemne dla pieszych. Projektant ma przewidzieć możliwość etapowania inwestycji.

W styczniu poznaliśmy oferty. Wystartowały dwa podmioty, ale zaproponowały znacznie więcej, niż budżet zamawiającego, który określono na kwotę 1,599 mln zł. Gdańsk postanowił dopłacić i dzisiaj (12 marca) rozstrzygnął przetarg. Wygrało konsorcjum Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska i Ingeo wyceniło prace na 4,881 mln zł brutto.

Projekt ma być gotowy do końca 2022 r. – Trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz jest kluczowa dla rozwoju komunikacji miejskiej w Gdańsku i szybkiej obsługi podróży, łącząc górny i dolny taras naszego miasta. Budowa nowej infrastruktury wpisuje się w kierunek rozwoju sieci tramwajowej i kolejowej jako kręgosłupa transportu w Gdańsku. Jesteśmy zdeterminowani, aby ta inwestycja powstała jak najszybciej – podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony