Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Większy ruch rowerowy w trakcie pandemii

Roman Czubiński 24.01.2021

Gdańsk: Większy ruch rowerowy w trakcie pandemii
fot. DRMG
O prawie 400 tysięcy wzrosła w ubiegłym roku liczba przejazdów rowerem po gdańskich drogach rowerowych. Ani trwający przez większość roku (ze zmiennym natężeniem) lockdown, ani warunki atmosferyczne nie skłoniły mieszkańców i turystów do rezygnacji z tego środka transportu. W ocenie władz Gdańska wynika to z dobrej jakości infrastruktury rowerowej w mieście oraz zorganizowanej jesienią akcji promocyjnej.
Zebrane dane pochodzą z 29 elektronicznych liczników rowerowych, rozmieszczonych przy głównych drogach rowerowych w mieście. Nie uwzględniono więc tych rowerzystów, którzy jeżdżą po mieście innymi trasami. Z drugiej strony dane mogą być nieco zniekształcone przez to, że ostatnie dwa liczydła oddano do użytku dopiero w 2020 r. Pomiary za pomocą zatopionych w nawierzchni pętli indukcyjnych odbywają się nieprzerwanie przez całą dobę.

Jak podaje portal Gdansk.pl, w roku 2020 miejskie liczniki zarejestrowały 8 867 793 przejazdów rowerem. Ruch rowerowy wzrósł o prawie 5%. Dokładna różnica wyniosła 396 919 rowerzystów. Wzrost nie był jednak równomierny: na Elbląskiej ruch rósł bardzo szybko, z dróg rowerowych wzdłuż Pasa Nadmorskiego skorzystało ponad milion osób, podczas gdy na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu czy na Błędniku odnotowano mniej przejazdów rowerem, niż w poprzednim roku. Popularnością cieszy się też nowo otwarta trasa na Wyspę Sobieszewską.

Według cytowanego przez portal kierownika Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miasta Gdańska Remigiusza Kitlińskiego osiągnięcie takich wyników w czasie lockdownu jest wielkim sukcesem. – Najpierw na początku ubiegłego roku z powodu pandemii nastąpił olbrzymi spadek ruchu rowerowego w mieście. Potem jesienią, kiedy prowadziliśmy też kampanię "Rowerem do pracy", ruch rowerowy bardzo wzrósł, rekordowo o tej porze roku – informuje urzędnik. We wrześniu, październiku i listopadzie ubiegłego roku rowerzystów było nawet o 40% więcej, niż w tych samych miesiącach 2019 r. Spośród innych polskich miast, które prowadzą pomiary, ruch rowerowy zwiększył się także w Gdyni i Krakowie – pozostałe ośrodki odnotowały mniejsze lub większe spadki. – Myślę, że ruch rowerowy wzrósł, bo mamy w Gdańsku dobrą sieć dróg rowerowych – dodaje Kitliński.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony