Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Trwa budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska

Redakcja 04.03.2021

Gdańsk: Trwa budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl
Prace na budowie trasy tramwajowej Nowa Warszawska ruszyły, a po dwóch latach nową linią jeździć już będą tramwaje. Na razie prace prowadzone są od strony al. Havla. Dzięki połączeniu znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum.
Niecały miesiąc temu podpisano umowę na budowę, później był atak zimy, ale teraz, gdy wiosenne słońce staje się coraz bardziej aktywne, można już zauważyć pierwsze postępy. Osoby przejeżdżające al. Havla mogą od kilku dni zobaczyć, jak sprzęt ciężki wjechał na budowę Nowej Warszawskiej. Teren pod powstającą tu nową linię tramwajową najpierw musi zostać odpowiednio przygotowany i oczyszczony. Wycięto już kilka drzew, rozebrano też pierwsze znajdujące się tu obiekty budowlane. Prace postępują od strony al. Havla, od strony pętli Ujeścisko jeszcze żadnych prac nie widać, ale jak wynika z harmonogramu inwestycji, mają one pełną parą ruszyć po 16 marca.

Nowa linia tramwajowa ma strategiczne znaczenie dla południowych dzielnic Gdańska. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu komunikacją miejską z takich dzielnic jak Ujeścisko czy Jasień do centrum miasta. Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.

Umowa przewiduje zakończenie robót już w listopadzie 2022 roku, a pierwszy tramwaj po nowych torach pojedzie wiosną 2023 roku. Zakres prac obejmuje budowę całego 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej wraz z czterema przystankami na trasie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej, który jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Umowę z wykonawcą, którym jest firma MTM, podpisano 3 lutego. Kwota inwestycji opiewa na 59,8 mln złotych, a Miasto Gdańsk będzie się starać, by kwota refundacji z Unii Europejskiej była maksymalnie wysoka, czyli żeby wyniosła ok. 40 mln zł.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony