Partnerzy serwisu:

Gdańsk rewitalizuje dzielnice. Zmienią się Rynek Oruński i plac Wałowy

jd/inf. pras. 21.02.2020

Gdańsk rewitalizuje dzielnice. Zmienią się Rynek Oruński i plac Wałowy
wiz. Studio Mania/Biuro Rozwoju Gdańska
W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na projekty zagospodarowania Rynku Oruńskiego i placu Wałowego. Oba zadania mają zostać zrealizowane w ramach Programu Rewitalizacji. W Gdańsku realizowany jest Program Rewitalizacji, w ramach którego zostaną zrewitalizowane cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.
Program Rewitalizacji przewiduje m.in. metamorfozę Rynku Oruńskiego, który znajduje się pomiędzy ul. Trakt Św. Wojciecha a zabudową wzdłuż ul. Gościnnej do ul. Dworcowej. Projekt uwzględni zagospodarowanie Rynku Oruńskiego wraz z przyległymi skwerami, układem drogowym i infrastrukturą techniczną. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni i chodników, projektant zaprojektuje fontannę, miejsca do odpoczynku z ławkami, stojakami na rowery i oświetleniem. Ponadto przewidziano odtworzenie w nawierzchni rynku śladów torów tramwajowych, ustawienie zabytkowego wagonu tramwajowego i dostosowanie rynku do potrzeb lokalnych imprez sezonowych. Dokumentacja projektowa, która ma uwzględnić także montaż monitoringu ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Osobny przetarg zostanie ogłoszony na projekt na zagospodarowanie Placu Wałowego, na którym także zostanie zaprojektowana wymiana nawierzchni jezdni i chodników, nowe oświetlenie, montaż ławek i stojaków na rowery. Ponadto odtworzona zostanie fontanna z nawiązującym do pierwowzoru ogrodzeniem. Na skwerach i samym rynku ma się pojawić więcej zieleni. Miejsce, podobnie jak Rynek Oruński ma też uwzględniać historyczne dziedzictwo dzielnicy. Cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Projekt ma powstać w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

Budynek przy ul. Królikarnia 13

W najbliższych dniach zostanie również ogłoszony przetarg na przebudowę budynku przy ul. Królikarnia. Ta inwestycja także została objęta Programem Rewitalizacji. Po zakończeniu prac w obiekcie funkcjonować będzie Placówka Wsparcia Dziennego. Obecnie w budynku znajdują się biura. Gmach składa się z trzech części. W pierwszej z nich znajdują się dwie kondygnacje, w drugiej i trzeciej jest tylko jedna kondygnacja.

Dzięki adaptacji budynku, będzie można w nim prowadzić zajęcia edukacyjne czy porady psychologiczno - pedagogiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Zadanie uwzględniać będzie m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie budynku do sieci CO, wyposażenie budynku w windę i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto budynek zostanie docieplony. Wymieniony zostanie dach obiektu. Wewnątrz obiektu położone zostaną nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien i drzwi. Podobnie jak w przypadku budynku dawnego Ratusza, wymienione zostaną także instalacje wewnętrzne, m.in. : elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna i teletechniczna.

Realizacja obejmie także zagospodarowanie terenu przy obiekcie. Tereny zielone wokół budynku zostaną zagospodarowane, by służyć rekreacji. W ramach inwestycji zostanie wykonana altana sceniczna i rekreacyjna. Wokół budynku zostaną ustawione ławki i stojaki na rowery. Wokół budynku pojawi się także oświetlenie i monitoring. Prace mają potrwać 10 miesięcy od daty podpisania umowy.

Cztery rejony do rewitalizacji

Zadania są elementami programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Zrewitalizowane zostaną cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizować będą także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony