Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Przesiadka ze stopiątek na Jazzy Duo. Pesa kończy kontrakt

Redakcja 05.03.2021

Gdańsk: Przesiadka ze stopiątek na Jazzy Duo. Pesa kończy kontrakt
fot. Pesa
Jak pisaliśmy, w piątek 5 marca 2021 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii gdańskiej komunikacji miejskiej. Od dziś wszystkie gdańskie linie obsługiwane są wyłącznie przez tramwaje niskopodłogowe. Całkowite wycofanie z ruchu tramwajów wysokopodłogowych możliwe było dzięki zakończonym dostawom 30 nowoczesnych tramwajów Pesa Jazz Duo dla Gdańska.
Do Gdańska przyjechało – w ramach ostatniego kontraktu – łącznie 30 nowych tramwajów Jazz Duo. Spółka GAiT skorzystała bowiem z opcji umowy podpisanej z Pesą Bydgoszcz w lutym 2018 roku na zakup 15 nowych tramwajów. Pozwalała ona na rozszerzenie zamówienia o kolejne tramwaje tego samego typu. I tak, w kwietniu poprzedniego roku spółka GAiT zamówiła kolejne 15 pojazdów tego typu. W sumie Pesa wyprodukowała dla Gdańska 70 tramwajów. W 2010 roku rozpoczęły się dostawy pierwszych Swingów – łącznie jest ich w Gdańsku 35. W 2015 dołączyło do nich pięć dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Teraz gdańska flota wzbogaciła się o kolejnych 30 tramwajów Pesa Jazz Duo.

– To pokazuje, że się rozwijamy, zmieniamy. Dzisiaj witamy na trasach ostatni tramwaj z dużej dostawy bydgoskiej firmy PESA, w której 30 pojazdów zostało zakupionych, częściowo ze współfinansowaniem Unii Europejskiej. Historyczny dzień, ważny dzień i mam nadzieję, że poprawa jakości naszych tramwajów i konsekwentna rozbudowa linii tramwajowych – przypomnę, że trwa budowa linii Nowa Warszawska, łączącej al. Havla z pętlą przy al. Pawła Adamowicza – że to wszystko zachęci gdańszczanki i gdańszczan do jak najczęstszego korzystania z komunikacji publicznej zamiast z samochodów – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa wersja tramwajów Jazz Duo różni się od pięciu tramwajów dostarczonych przez Pesę do Gdańska w 2015 roku. Nowe modele zyskały szereg rozwiązań, które miały dodatkowo podnieść komfort jazdy pasażerów oraz warunki pracy motorniczych. W pojazdach w przestrzeni pasażerskiej i w kabinach prowadzącego zamontowane zostały gniazda USB. Wyznaczono także osobne zabezpieczone stanowisko dla roweru i udoskonalono oświetlenie stopni wejściowych. Samopoczucie pasażerów poprawia zmienna barwa oświetlenia, która dostosowuje się do temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie – jest to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury – barwa zimna.

Nowe tramwaje Jazz Duo to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5 m. W tramwaju mieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Siedzenia i tapicerka zostały wykonane z wandaloodpornych materiałów. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego. Nowe tramwaje zapewniają również wyższy komfort motorniczym. Kabiny wyposażone zostały m.in. w wygodne fotele, miejsce na rzeczy osobiste motorniczego, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego. Pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Tramwaje przystosowane są do pokonywania wzniesień wynoszących do 6 proc., z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku.

– Konsekwentnie realizowane inwestycje w Gdańsku, zarówno w infrastrukturę, jak i tabor pokazują determinację władz w zapewnieniu mieszkańcom i turystom transportu publicznego na najwyższym, europejskim poziomie. Jako Pesa jesteśmy dumni, że jedną z wizytówek nowoczesnego transportu publicznego w Gdańsku stały się produkowane przez nas tramwaje. To kolejny etap naszej współpracy, a na gdańskich torach jeździ już 70 naszych tramwajów – powiedział Maciej Maciejewski, członek zarządu ds. sprzedaży w Pesie.

Więcej o pożegnaniu stopiątek piszemy tutaj.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony