Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu

Redakcja 17.12.2020

Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu
mat. PSSTM
Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest szczególna z punktu widzenia transportu zbiorowego. Po raz pierwszy w historii wybrany do realizacji został projekt złożony przez członków Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Padło na koncepcję zazielenienia torowiska tramwajowego w okolicy zabytkowego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.
Zielony projekt dzielnicowy „Tramwajem po trawiastym dywanie” zyskał w głosowaniu aż 783 głosy mieszkańców Gdańska i przeszedł do realizacji. Projekt ma na celu przeprowadzenie pilotażowego zazielenienia testowego odcinka torowiska, celem dalszej optymalizacji stosowanych rozwiązań. Wykonanie inwestycji ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Jako miłośnicy transportu cieszymy się z osiągniętego sukcesu, to dla nas historyczny moment – podkreśla Cezary Kamiński, wiceprezes PSSTM. – Pierwszy w historii naszego Stowarzyszenia wygrany projekt w Budżecie Obywatelskim to innowacyjna koncepcja zazielenienia torowiska tłuczniowego. Brzeźno jest nadmorską dzielnicą o niebywałym mikroklimacie. Reprezentacyjna okolica historycznego Domu Zdrojowego to idealne miejsce na przetestowanie nowej technologii zielonego torowiska – dodaje.

W ramach projektu zazieleniony zostanie około 100-metrowy odcinek trasy tramwajowej, o podłożu podsypkowym (kamiennym), między pętlą Brzeźno a skrzyżowaniem z ul. Południową. Do realizacji posłuży trawa zasiana na odżywczym humusie, ułożonym na warstwie półprzepuszczalnej geowłókniny. Zielone torowisko pozwoli na połączenie krajobrazu zielonych skwerów, rewitalizowanych w ramach odbudowy Domu Zdrojowego. W przygotowywaniu koncepcji brzeźnieńskiej inwestycji, PSSTM współpracowało z Tramwajami Warszawskimi, które udostępniły informacje o przeprowadzonym tam eksperymencie zazielenienia torowiska tłuczniowego na ul. 11 Listopada.


mat. PSSTM

– To dopiero początek naszej przygody z zielonymi torowiskami. Przemawiają za nimi nie tylko aspekty wizualne, ale także praktyczne: ograniczanie hałasu jadących tramwajów, redukcja smogu, czy lepsza retencja wód – dodaje Cezary Kamiński. – Chcemy aktywnie uczestniczyć w poprawie jakości życia w mieście. Jedną z naszych ambicji jest zaaranżowanie zielonego torowiska wzdłuż całej ul. Mazurskiej w Brzeźnie, gdzie tramwaje kursują pod samymi oknami domów. Oczywiście myślimy też o innych rejonach miasta, prowadzimy też rozmowy z Radami Dzielnic. Liczymy też na dobrą współpracę z jednostkami i spółkami miejskimi – dodaje.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim PSSTM startowało z jeszcze jednym projektem. „Zabytkowy tramwaj wraca na tory!”, zakładający remont historycznego wagonu typu ND, zdobył w kategorii ogólnomiejskiej 826 głosów, co niestety nie pozwoliło na wygraną.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony