Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Powstanie trasa tramwajowa w ciągu Nowej Warszawskiej. Jest umowa

Witold Urbanowicz 03.02.2021

Gdańsk: Powstanie trasa tramwajowa w ciągu Nowej Warszawskiej. Jest umowa
fot. WU
Gdańsk podpisał w środę (3 lutego) umowę z firmą MTM na budowę ok. 2-kilometrowej trasy tramwajowej w ciągu Nowej Warszawskiej. Połączy ona istniejące trasy tramwajowe w ciągu al. Adamowicza i al. Havla. Pasażerowie z nowej trasy skorzystają w I kwartale 2023 r.
Zakres prac obejmuje budowę ok. 2 km odcinka trasy tramwajowej od węzła Ujeścisko w ciągu al. Adamowicza do al. Havla (w rejonie przystanku Przemyska). Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie również chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury. W ramach prac przebudowany zostanie także ok. 210 m odcinek ul. Piotrkowskiej, która oprócz nowej nawierzchni zyska także chodnik i oświetlenie. Dodatkowo inwestycja przewiduje kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przewidziano również przebudowę sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej.

Przetarg w styczniu wygrało konsorcjum składające się z Firmy Budowlano-Drogowej MTM z Gdyni i Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego Rajbud z miejscowości Szymbark. Zaoferowało ono wykonanie prac za 59,844 mln zł.

W środę 8 lutego została podpisana umowa. – Duża radość. Odcinek trasy tramwajowej, łączący nowo oddaną al. Adamowicza z al. Havla, jest wyczekiwanym łącznikiem i elementem większej całości. Wszystko wskazuje, że wiosną 2023 r. powinniśmy pojechać tramwajem w tym miejscu. Trzymam kciuki za naszą lokalną firmę – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jak dodała, wartość projektu to 60 mln zł i Gdańsk będzie ubiegał się o jak najwyższe dofinansowanie unijne, sięgające 40 mln zł. – Przebudowa torów w ciągu al. Havla będzie wiązała się z utrudnieniami. Proszę o wyrozumiałość – mówi Marek Ignatowski, prezes MTM.

Dzięki nowej linii tramwajowej znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum. Zakładany harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie robót w listopadzie 2022 r. Nowa linia, zgodnie z zapowiedziami, powinna zostać udostępniona w I kwartale 2023 roku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony