Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Pierwsze nowe Jazzy wreszcie z pasażerami

Witold Urbanowicz 31.10.2019

Gdańsk: Pierwsze nowe Jazzy wreszcie z pasażerami
fot. Pesa
Dzisiaj (31 października), po kilku miesiącach od dostawy, pierwsze dwa tramwaje Jazz z nowej umowy zaczynają wozić pasażerów. Wkrótce mają zostać dostarczone kolejne pojazdy.
W lutym zeszłego roku Gdańsk podpisał umowę z Pesą na dostawę 15 sztuk nowych, pięcioczłonowych tramwajów, całkowicie niskopodłogowych o długości 29,0-32,5 m i szerokości 2,3-2,4 m. Prawo opcji przewiduje także dostawę kolejnych 15 nowych tramwajów, ale bez wyposażenia dodatkowego. Wartość zamówienia podstawowego to 138,4 mln zł brutto. Więcej o dostawach pisaliśmy tutaj.

Zgodnie z kontraktem pierwsze pięć pojazdów z rodziny Jazz Duo miało trafić do Gdańska w połowie stycznia 2019 r., a zamówienie podstawowe miało zostać do połowy sierpnia 2019 r. Dostawy – z uwagi na zawirowania w Pesie – opóźniły się.

Pierwszy tramwaj z nowej dostawy został dostarczony pod koniec lipca. W sumie do Gdańska trafiły dwa tramwaje. Kilka miesięcy trwało, zanim pierwszy z nich został odebrany, co blokowało dostawy pozostałych wozów. Homologację Pesa zdobyła pod koniec września, a dziś (31 października) ostatecznie pierwsze dwa pojazdy wyjechały na miasto i będą wozić pasażerów na linii 12. W inauguracyjnej prezentacji wzięły udział władze miasta.

Producent zapowiada kolejne dostawy wkrótce. Dwa pojazdy mają przyjechać do końca roku. W sumie do Gdańska trafi 30 pojazdów, gdyż miasto zdecydowało się na wykorzystanie przewidzianej w kontrakcie opcji. Dostawy będą realizowane sukcesywnie do końca 2021 r.

– Pesa miała swoje kłopoty, ciągłe wzloty i upadki, ale wiemy, że z tego kontraktu bardzo chce się wywiązać. Złożyliśmy zamówienie na kolejne 15 tramwajów do końca przyszłego roku. To są tramwaje dobrej jakości za dobrą cenę, dlatego jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali – mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT, cytowany przez portal Trojmiasto.pl.


fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony