Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Pierwsze N8C z Kassel już na torach

Witold Urbanowicz 05.05.2015

Gdańsk: Pierwsze N8C z Kassel już na torach
fot. ZKM Gdańsk
Po bardzo szczegółowych i drobiazgowych testach homologacyjnych na trasy wyjechały pierwsze dwa tramwaje N8C, które Gdańsk kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel. Przebudowane pojazdy zyskały m.in. niskopodłogowy człon i klimatyzację.
Tramwaj N8C mieści ponad 200 pasażerów, w tym 54 na miejscach siedzących. Dzięki modernizacji zyskał klimatyzację w części pasażerskiej, monitoring nowe siedzenia, odkładane rampy dla niepełnosprawnych oraz niskopodłogowy człon z miejscami na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Całkowicie odświeżono też wygląd tramwaju. Pojazdy – oprócz gdańskiej kolorystyki – zyskały też nowy przód.

Wcześniej – jak przypomina przewoźnik – środkowy człon, podobnie jak cały tramwaj, był wysokopodłogowy. Znajdowały się tam tylko okna i miejsca siedzące. W tej chwili ta część pojazdu zyskała nowe podwójne drzwi, miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla rodziców podróżujących z wózkami dziecięcymi. Część środkowa została też wzbogacona o dwie odkładane rampy dla osób niepełnosprawnych.

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Całkowity koszt zakupu pojazdów wyprodukowanych w 1981 r. to 672 000 euro. Modernizację tramwajów dla Gdańska przeprowadzał poznański Modertrans. Koszt remontu i przebudowy jednego wozu to 1 146 200 zł. Pierwszy wóz po modernizacji dotarł do Gdańska na początku marca br.

Tramwaje N8C są dobrze znane w Gdańsku. Już wcześniej miasto kupiło 46 pojazdów tej serii z Dortmundu. Wyjechały one na trasę po modernizacji w maju 2009 r. Tym samym Gdańsk zgarnął zdecydowaną większość wozów tego typu. Tramwaje Düwag N8C produkowano w latach 1978-1986 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik. Łącznie zbudowano 76 pojazdów tego typu – 54 dla Dortmundu oraz 22 dla Kassel.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony