Partnerzy serwisu:

Gdańsk. Nowa trasa tramwajowa ma być gotowa już za rok. Stoją słupy

Redakcja/inf. pras. 07.12.2021

Gdańsk. Nowa trasa tramwajowa ma być gotowa już za rok. Stoją słupy
fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Już kilkadziesiąt nowych słupów trakcyjnych ustawiono pomiędzy ułożonymi wcześniej torami tramwajowymi. Zobaczyć je można na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Piotrkowskiej, a także na skrzyżowaniu z al. Havla. W ramach inwestycji kontynuowane są też prace związane z budową drogi rowerowej i chodników. Natomiast na odcinku w pobliżu pętli Ujeścisko trwają prace ziemne i budowa sieci podziemnych. Inwestycja ma być gotowa za rok.
Powstająca trasa tramwajowa połączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza. Tym samym powstanie pełna rama komunikacyjna, umożliwiająca kursowanie tramwajów z Chełmu i Ujeściska bezpośrednio na Jasień i dalej Piecki - Migowo. Obecnie tramwaje kończą swój bieg na pętlach przy al. Havla bądź przy al. Adamowicza.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstaną cztery przystanki tramwajowe. Zaplanowano je w pobliżu skrzyżowania z - także planowaną - ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury. W ramach prac przebudowany zostanie także 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej, tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego. Oprócz nowej nawierzchni zyska ona także chodnik i oświetlenie.

Projekt przewiduje również kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przewidziano też przebudowę sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej. Dla potrzeb obsługi torowiska powstanie także tzw. droga technologiczna. Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową.

Zgodnie z umową, zakończenie robót powinno nastąpić w listopadzie 2022 roku, co oznacza, że nową linią tramwajową pojedziemy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej, który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Firma Budowlano-Drogowa MTM - Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD - Partner. Realizację inwestycji oszacowano dokładnie na blisko 60 mln złotych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony