Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Karta mieszkańca ze wspólnym biletem na kolej. Od września obowiązkowa

Izabela Biała 12.06.2020

Gdańsk: Karta mieszkańca ze wspólnym biletem na kolej. Od września obowiązkowa
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Gdańska Karta Mieszkańca z nową funkcją. Od 16 czerwca można na nią załadować wspólny bilet okresowy i z jednym dokumentem jeździć komunikacją miejską i koleją w Gdańsku.
– Gdańska Karta Mieszkańca działa już ponad dwa lata. Dochodząca dziś funkcjonalność to rewolucja; na jednej karcie, bez żadnych dodatkowych dokumentów, będziemy mogli podróżować komunikacją miejską i koleją po Gdańsku – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Idea karty pozostaje niezmienna. Powstała po to, by gdańszczanie w zamian za to, że płacą tu podatki, przez co współfinansują inwestycje, życie kulturalne i sportowe miasta, dostali możliwość poznawania swojego miasta na korzystnych warunkach, do czego zachęcam – dodaje.

– Od przyszłego tygodnia (od 16 czerwca), łączymy Kartę Mieszkańca z biletem okresowym na komunikację miejską – dodaje Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i klimatu. – Kiedy rozmawialiśmy z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem o inicjatywie wspólnego biletu na komunikację miejską i kolejową w granicach Gdańska (obowiązuje 25 marca 2020 r. - red.), naszym postulatem było skierowanie tej oferty do osób posługujących się kartą mieszkańca – dodaje.

I tak też się stało – każdy bilet okresowy imienny emitowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku w połączeniu z kartą mieszkańca uprawniał do poruszania się dodatkowo pociągami SKM, PKM i Polregio.

Teraz, by korzystać z biletu okresowego z opcją kolei, trzeba wyrobić sobie nową, spersonalizowaną Kartę Mieszkańca ze zdjęciem i włączyć do niej bilet. – Do 1 września można korzystać jeszcze z dotychczasowej opcji: biletu miejskiego w połączeniu z kartą mieszkańca starego typu, o tym terminie wspólny bilet będzie dostępny tylko na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca – tłumaczy Piotr Borawski. – Prosimy wszystkich, którym zależy na przejazdach koleją, by do tego czasu zaopatrzyli się w nową kartę. Wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku planujemy rozwijać kolejne usługi w Karcie – dodaje.

W punkcie przy al. Grunwaldzkiej docelowo będzie można kupić także bilety okresowe ZTM innego typu (karty miejskie ZTM) i bilety jednorazowe. Sprzedaż wspólnego biletu w ramach Karty Mieszkańca ruszy 16 czerwca.

Obowiązek wyrobienia spersonalizowanych Kart Mieszkańca (kosztują 2 zł) dotyczy wyłącznie osób zainteresowanych dalszym korzystaniem ze wspólnego biletu. Wnioski o nową kartę można złożyć osobiście w Centrum Karty lub online. “Stare” karty, bez zdjęcia (kosztują 1 zł) wciąż są ważne, wciąż także będą wydawane i uprawniać będą do wszystkich zniżek i bezpłatnych wejść w ramach oferty Pakiet Mieszkańca; ważne są do końca roku kalendarzowego – z nowym rokiem wystarczy je przedłużyć. “Stara” karta wciąż uprawnia gdańszczan uczących się do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej – z wyłączeniem kolei; jeśli uczeń chce z niej korzystać w ramach wspólnego biletu, musi wyrobić sobie spersonalizowaną kartę mieszkańca i zapłacić za bilet.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony