Partnerzy serwisu:

Gdańsk i Gdynia z dodatkowymi środkami unijnymi na komunikację

Redakcja 26.11.2021

Gdańsk i Gdynia z dodatkowymi środkami unijnymi na komunikację
fot. Dominik Paszkliński / gdansk.pl
Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) trzy projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w Gdańsku i Gdyni, otrzymają łącznie 25 milionów złotych wsparcia unijnego. Dzięki m.in. refinansowaniu zakupu nowych tramwajów Gdańsk będzie w stanie zabezpieczyć środki na elektrobusy.
– W miastach rośnie liczba pasażerów korzystających z publicznego transportu zbiorowego. To efekt inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych. Dzięki nim rozwijana jest oferta dla mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie otrzyma realizowana już budowa i modernizacja infrastruktury tramwajowej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu łącznie powstanie 7,5 km linii tramwajowych. Na terenie miasta zamontowane będą nowe wiaty przystankowe oraz tablice informacji pasażerskiej. Finansowanie obejmuje także dokonany już zakup 15 sztuk nowych tramwajów.

– Dobra wiadomość na koniec tygodnia: otrzymaliśmy 16,2 mln złotych ze środków unii europejskiej na dofinansowanie naszego programu rozwoju komunikacji miejskiej. Środki te rozliczymy na dokonany już zakup tramwajów Pesa Jazz Duo, dzięki czemu zmniejszymy koszty amortyzacji i utrzymania komunikacji publicznej. To z kolei pozwoli nam zabezpieczyć finanse na zakupy kolejnych autobusów elektrycznych dla naszego miasta – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Z dodatkowej puli pieniędzy z programu Infrastruktura i Środowisko planowane są dwie inwestycje w Gdyni. Wsparcie w wysokości około 8 mln zł otrzyma nowy projekt, który obejmie zakup dwóch autobusów elektrycznych i dwóch trolejbusów.
Dofinansowanie otrzyma realizowany już projekt rozwoju zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni. Zakres prac obejmuje budowę węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni, przebudowę zatok przystankowych wraz z ich dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zamontowanie tablic informacji pasażerskiej.

Z programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. Dzięki funduszom powstanie ponad 200 km nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych i linii metra. Docelowo zakupionych lub zmodernizowanych zostanie ponad 1100 szt. jednostek taboru pasażerskiego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony