Partnerzy serwisu:

Gdańsk Główny z dworcem tymczasowym

Redakcja 19.03.2020

Gdańsk Główny z dworcem tymczasowym
fot. Diego Delso, wikimedia commons, licencja CC-BY-SA 3.0
22 marca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona z modernizowanego budynku dworca Gdańsk Główny na dworzec tymczasowy. Jest to konieczne ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji związanej z remontem i przebudową starego dworca.
Przeniesienie obsługi podróżnych z przebudowywanego budynku dworca Gdańsk Główny do dworca tymczasowego oraz zmiana organizacji ruchu pieszych planowana jest w najbliższy weekend, w nocy z 21 na 22 marca. Takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować utrudnienia wynikające z koniecznych do wdrożenia zmian. Przewiduje się, że dworzec tymczasowy będzie gotowy na przyjęcie pierwszych podróżnych od godziny 6 rano. W momencie jego uruchomienia zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz nastąpi zamknięcie budynku głównego dworca.

Na dworcu tymczasowym o powierzchni około 450 mkw., zbudowanym z kontenerów, podróżni znajdą kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie zlokalizowano także bankomat, przechowalnię bagażu oraz placówkę Poczty Polskiej. Na dworcu tymczasowym zamontowano tablice, na których będą wyświetlane informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Dworzec wyposażono również w wentylację i klimatyzację, a także zabezpieczenia związane z ochroną przeciwpożarową. Obiekt jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Uruchomienie dworca tymczasowego i wynikająca z niego zmiana organizacji ruchu podróżnych jest spowodowana rozszerzeniem frontu robót, które muszą objąć cały budynek główny gdańskiego dworca w celu sprawnego przeprowadzenia kolejnych etapów inwestycji. Obecnie na placu budowy prowadzone są prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz budynku, izolacyjne oraz zewnętrzne roboty sieciowe sanitarne i elektryczne.

Obsługa podróżnych będzie odbywała się na dworcu tymczasowym do momentu zakończenia przebudowy dworca Gdańsk Główny. Przewidywany termin udostępnienia dworca Gdańsk Główny po przebudowie to koniec 2021 roku.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to prawie 100 milionów złotych brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych. Inwestycja obejmuje swoim zasięgiem budynek główny dworca oraz jego najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego. Dworzec jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, w związku z czym duża część prac będzie miała charakter odtworzeniowy. Pracom renowacyjnym i konserwatorskim poddane zostaną elewacje, całkowicie zostaną wymienione pokrycia na istniejących dachach – odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie, wymieniona zostanie stolarka okienna wzorowana na historycznej.

Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Co więcej, historyczne witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast zrekonstruowane na podstawie zachowanych zdjęć. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.

W budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowany zostanie system dynamicznej informacji podróżnych oraz głosowej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami. Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony