Partnerzy serwisu:

Gdańsk: 9 tramwajów zalanych. Odwołane kursy, zawieszona 11

Witold Urbanowicz 12.06.2019

Gdańsk: 9 tramwajów zalanych. Odwołane kursy, zawieszona 11
fot. Roman Jocher/GAiT
Ostatnia intensywna ulewa uziemiła kilka tramwajów niskopodłogowych w Gdańsku. – Na chwilę obecną brakuje obsługi dla dwóch brygad. Robimy wszystko, by jak najszybciej mogły one wrócić do ruchu – informuje Alicja Mongird, rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów. ZTM w Gdańsku podjął decyzję o czasowym zawieszeniu linii nr 11.
Anomalie pogodowe po raz kolejny dają się we znaki w Gdańsku. Intensywna ulewa, do której doszło z poniedziałku na wtorek, uziemiła kilka tramwajów. – Podczas ostatniej ulewy ucierpiało dziewięć tramwajów, są to głównie Pesy Swing (6 szt. – nr 1016, 1037, 1028, 1021, 1020, 1029), Jazz Duo (1 szt. – 1051), N8C (2 szt. – 1165, 1149). W tramwajach niskopodłogowych urządzenia (falowniki, przetwornice) znajdują się na dachu i to właśnie te elementy uległy uszkodzeniu – informuje Alicja Mongird, rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Na razie tramwaje pozostają wyłączone z ruchu. – Obecnie szacujemy straty, sprawdzamy, które tramwaje wymagają jakich napraw. Na chwilę obecną brakuje obsługi dla dwóch brygad – mówi Alicja Mongird. Z tego względu dzisiaj odwołano wybrane kursy na liniach 7, 11 i 12. Od czwartku 13 czerwca zawieszona będzie natomiast linia nr 11. Decyzja o wyborze linii 11 nie była przypadkowa. – Została wybrana linia, która posiada najwięcej substytutów (zamienników). Oznacza to, że na tej samej trasie funkcjonują inne linie tramwajowe, które zabezpieczają potrzeby przewozowe – informuje Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM Gdańsk.

O podobnych problemach nie słychać w innych miastach. Gdańsk tłumaczy to intensywnością opadów. – Średnia suma opadów dla Gdańska w czerwcu to 65 mm, tymczasem podczas ostatniej ulewy w od 22 do 1 w nocy wyniosła ona w poszczególnych dzielnicach od 50 do 62 mm. Oznacza to, że przez 3 h spadło tyle deszczu, ile zwykle pada przez cały miesiąc. Producent przewidział oczywiście ochronę przed deszczem, ale nie tak intensywnym – przekonuje Alicja Mongird, rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Jak dodaje, problem jest w Gdańsku szczególnie odczuwalny z uwagi na jeden z najwyższych w kraju odsetków tramwajów niskopodłogowych w ruchu.

To nie pierwszy raz, gdy tramwaje w Gdańsku są uziemiane przez ulewę. W 2016 r., podczas lipcowej ulewy, na mieście utknęło 20 tramwajów. Jeden ze Swingów został zalany po linię okien.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony