Partnerzy serwisu:

Francja. Sztuczna inteligencja będzie liczyła maseczki w komunikacji

Magdalena Romanowska 09.05.2020

Francja. Sztuczna inteligencja będzie liczyła maseczki w komunikacji
fot. Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0, Clicsouris
W Cannes we Francji przetestowano technologię, która rozpoznaje, czy pasażerowie metra lub autobusu przestrzegają przepisów i przebywają w środku transportu w maseczkach. Wzbudziła ona zainteresowanie władz transportowych regionu l’Ile-de-France.
Ta technologia jest używana w Cannes od końca kwietnia. Od środy (6 maja), testuje ją również stolica Francji. Przez trzy miesiące na stacji metra Châtelet-les-Halles w Paryżu testowany będzie system pozwalający na zweryfikowanie liczby pasażerów noszących maseczki ochronne. Dwanaście kamer podłączonych do komputerów ma wykrywać „obecność” maseczki dzięki technologii rozpoznawania twarzy. Francuskiej przedsiębiorstwo transportu publicznego RATP (Régie autonome des transports parisiens) zastrzega, że tożsamość żadnego z podróżnych nie będzie ujawniana, a zdjęcia nie będą przechowywane.

Technologia została opracowana przez Datakalab, start-up specjalizujący się w sztucznej inteligencji. System działa na zasadzie algorytmu, który dzięki małym kamerom i mikrokomputerom jest w stanie wykryć osoby, które nie mają na sobie maseczek w przestrzeni publicznej.

Rozwiązanie to ma być całkowicie zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych, RGPD (règlement général sur la protection des données).

− Żaden wizerunek, żadne zdjęcie nie jest przechowywane ani rozpowszechnianie, zgodnie z tym, co głosi ustawa o ochronie danych osobowych. Technologia przetwarza pozyskane obrazy w dane w 100 milisekund, co umożliwia uzyskanie w czasie rzeczywistym dokładnej liczby i procentu osób w maseczkach lub bez nich – czytamy w komunikacie Datakalab.

Jeśli system wykaże brak maseczki u któregoś z pasażerów, funkcjonariusze miejscy zostaną o tym powiadomieni przez SMS i mail. Statystyki zgromadzone przez system będą też wyświetlane na stacji na tablicy elektronicznej.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport