Partnerzy serwisu:

Francja: Elektryczne rowery za stare samochody!

simetra 18.04.2021

Francja: Elektryczne rowery za stare samochody!
fot. vlad b/ unsplash
Francuski rząd zdecydował się na bardzo ciekawą proekologiczną inicjatywę. W zamian za oddanie na złom starego auta będzie można otrzymać środki na zakup roweru elektrycznego.
Zasiadający we francuskim Zgromadzeniu narodowym posłowie zatwierdzili, na razie dopiero w pierwszym czytaniu, projekt zmian ustawowych, który umożliwi wymianę starych samochodów na środki na zakup roweru elektrycznego. Nowe przepisy mają uzupełnić inne rozwiązania wdrażanie w ramach pakietu klimatycznego, którego efektem ma być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do końca roku 2030 w porównaniu do poziomu z roku 1990.

Jeśli rozwiązanie zostanie ostatecznie przyjęte, Francja stanie się jednym z pierwszych państwem na świecie, które zaoferuje ludziom możliwość wymiany starzejącego się pojazdu na rower elektryczny lub składany. W tym samym czasie oferowane będę jednak dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych, więc efekt programu nie musi być wielki w zakresie zmniejszenia liczby pojazdów poruszających się po francuskich drogach.

Ostatecznie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, jaka powinna być skala dopłat do elektryków, ale zdaniem organizacji rowerowych powinna ona pokrywać ok. 40-50% zakupu nowego roweru. Reuters podał kwotę 2,5 tys. euro czyli ok. 11,3 tys. złotych, która pozwalałaby nabyć nowy rower.

Podobny projekt jest już wdrażany w Finlandii, ale daje możliwość nie tylko wymiany starych samochodów na rowery elektryczne, ale także na bilety lub zniżki na zakup pojazdu. Jak dotąd w jego ramach nabyto ponad 2000 rowerów elektrycznych. Podobny w założeniach mechanizm działa także na Litwie.

Rok 2020 był bardzo udany dla francuskiego rynku rowerowego. Pandemia wywołała ogromne zainteresowanie jednośladami, co widać m.in. na ulicach Paryża. Sprzedanych zostało 2,6 mln rowerów z czego 500 tys. elektrycznych. Średni koszt elektryka przekroczył 2 tys. euro.
Tymczasem w roku 2020 do Polski sprowadzonych zostało 850 tys. używanych samochodów, których średni wiek przekroczył 12 lat…
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony