Partnerzy serwisu:

Finlandia. Tramwaj w Tampere ze wsparciem EBI

Tomasz Kościelny 08.10.2017

Finlandia. Tramwaj w Tampere ze wsparciem EBI
Graf. Transtech
Europejski Bank inwestycyjny włączy się w projekt budowy sieci tramwajowej w Tampere. Samorząd otrzyma kredyt w wysokości 150 mln euro z EBI. Pierwszy etap projektu ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych czterech lat.
Przyznany kredyt zapewnia finansowanie planowanego od lat projektu. Inwestycję realizuje konsorcjum firm: YIT Construction Ltd, VR Track Oy, Pöyry Finland Oy oraz Ratatek. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i zbudowanie infrastruktury. Sieć w Tampere będzie składać się z dwóch linii. Jedna połączy północne dzielnice z centrum i południem miasta, druga będzie miała przebieg wschodnio-zachodni. Planowana sieć tramwajowa w Tampere będzie liczyła 25 km. Pierwsza faza projektu zakłada budowę linii o długości 15 km, która połączy dzielnice Pyynikintori i Hervantajärvi ze Szpitalem Uniwersyteckim oraz dzielnicą Hervanta. Inwestycja pochłonie ok. 240 mln euro i będzie gotowa w 2021 roku.

Dostawcą taboru będzie firma Transtech Oy, którego większościowym udziałowcem jest Škoda Transportation. Kontrakt zakłada budowę maksymalnie 20 tramwajów do obsługi planowanej linii. Po stronie wykonawcy będzie leżało także utrzymanie pojazdów. W kontrakcie zawarto też możliwość rozszerzenia zamówienia o 46 kolejnych tramwajów. Wartość każdego z zamówionych pojazdów wyniesie ok 3,5 mln euro. Pojazdy zostaną wyprodukowane na terytorium kraju. Tramwaje mają zostać dostarczone w dwóch wersjach – o długości 30 oraz 40 metrów. Każdy z nich ma być tramwajem dwukierunkowym. Dostawy mają być tak zaplanowane, aby tramwaje były gotowe w chwili zakończenia pierwszego etapu prowadzonej jednocześnie budowy sieci.

Tramwaje w Tampere w godzinach szczytu mają kursować co 7,5 minuty, a każdego dnia z nowo zbudowanej sieci ma korzystać ponad 47 tys. pasażerów. Pierwszy ma wyjeżdżać w trasę o 5:30, a ostatni ma wrócić do zajezdni o 2 w nocy.

Jedną trzecią pieniędzy na inwestycję zapewnił rząd Finlandii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony