Partnerzy serwisu:

Emilewicz: Większe zadłużenie i dodatkowe środki z nieruchomości dla samorządów

Magdalena Romanowska 21.04.2020

Emilewicz: Większe zadłużenie i dodatkowe środki z nieruchomości dla samorządów
fot. Twitter KPRM
Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg padły zapowiedzi dotyczące kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Samorządom zaproponowano poluzowanie reguły finansowej i zwiększenie dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa.
Wśród zaproponowanych przez rząd nowych zapisów tarczy antykryzysowej znalazły się między innymi zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej, a także poluzowanie reguły finansowej w samorządach.

− Zdajemy sobie sprawę, że samorządy mają dziś mniejsze wpływy z tytułów podatkowych, z podatków PIT i CIT, podatków od nieruchomości, rolnych i leśnych. Również gminy uzdrowiskowe, które nie pobierają dziś swoich opłat. Luzujemy więc regułę finansową w samorządach – mówiła podczas konferencji wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W praktyce oznacza to, że samorządy w tym roku oraz w kolejnym będą mogły bardziej się zadłużać. Bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny.

− Dodatkowo wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka z dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa będzie trafiać do budżetu samorządów – dodała wicepremier Emilewicz.

Szczegóły mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Jak mówił podczas wtorkowego briefingu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, samorządy w ramach Unii Metropolii Polskich i Unii Miast Polskich zwróciły się do rządu z bardzo konkretnymi postulatami.  − Poprosiliśmy o konkretną pomoc finansową i poluzowanie tzw. reguły wydatkowej, ograniczającej możliwości zadłużenia się. Na razie na stole są propozycje są, które pozwalają nam poluzować regułę wydatkową o ubytki w podatkach. W Warszawie spodziewamy się, w związku z niższymi wpływami podatkowymi, ubytku w wysokości 2 mld zł – powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zaznaczył, że pod uwagę powinny być wzięte wszystkie ubytki finansowe, nie tylko podatkowe, ale również te związane np. z obniżkami czynszów.   To nasz interes wspólny. Pomoc dla samorządów to też wsparcie dla całej naszej gospodarki. Jeśli samorządy będą musiały oszczędzać i ograniczać programy inwestycyjne, to pogłębi to kryzys gospodarczy – dodał Trzaskowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport