Partnerzy serwisu:

Elektrobusy pojadą do Torunia. Umowa z Solarisem podpisana

Redakcja 30.09.2020

Elektrobusy pojadą do Torunia. Umowa z Solarisem podpisana
fot. MZK Toruń
Toruń wkracza w nową erę komunikacji miejskiej. Dzisiaj (30 września) MZK Toruń podpisał umowę na zakup sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 18 miesięcy. – Wpisujemy się w nurt europejski, gdyż kupujemy autobusy o napędzie elektrycznym. To pierwszy krok w tę stronę, ale nie ostatni. Takich zakupów będzie więcej – zapowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia.
– To ważny moment dla Torunia i wszystkich mieszkańców, pasażerów komunikacji miejskiej. Tym pasażerom trzeba zapewnić wygodny i nowoczesny tabor. I tak się dzieje. Mamy 17 nowoczesnych tramwajów Swing, kolejnych pięć, niedawno zakupionych, dotrze do nas w ciągu dwóch lat. Co do autobusów, to nie ma roku, byśmy nie uzupełniali taboru. W ostatnich latach kupiliśmy 14 autobusów hybrydowych i 21 zasilanych olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najwyższe normy, a niedawno osiem podobnych, tyle, że jeszcze nowocześniejszych. Teraz, dzisiaj, wpisujemy się w nurt europejski, gdyż kupujemy autobusy o napędzie elektrycznym. To pierwszy krok w tę stronę, ale nie ostatni. Takich zakupów będzie więcej – zapowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania ogłoszono pod koniec lutego. W części postępowania dotyczącej autobusów elektrycznych wpłynęła jedna oferta – firmy Solaris – na kwotę 16,730 mln zł brutto. W zakresie dostawy i montażu infrastruktury do ładowania wpłynęły dwie oferty, ostatecznie za korzystniejszą uznano propozycję Ekoenergetyki i Westa Building na kwotę 4,679 mln zł brutto.

Najnowsze nabytki MZK, czyli autobusy elektryczne będą wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB, system detekcji pożarów. Będą to pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych o długości całkowitej 12 m, mogące pomieścić łącznie 75 pasażerów (28 miejsc siedzących). Nowe pojazdy będą miały po dwa silniki elektryczne umieszczone w piastach tylnych kół. Umowa zakłada również dostawę pojazdu pogotowia technicznego.

Druga część zamówienia obejmuje dostawę, montaż i uruchomienie ładowarek szybkiego i wolnego ładowania autobusów elektrycznych wraz z zaprojektowaniem i budową niezbędnej infrastruktury. Trzy tzw. ładowarki wolne, podwójne Plug-In po 120 kW, staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, a trzy ładowarki szybkie, pantografowe, o mocy 400 kW każda – po jednej na pętli Uniwersytet, pl. św. Katarzyny i Rubinkowo II. Wykonanie infrastruktury na pętli autobusowej przy ul. Dziewulskiego na Rubinkowie jest zakresem opcjonalnym, uzależnionym od budowy parkingu Park & Ride.

Termin planowanych dostaw autobusów i montażu ładowarek – 18 miesięcy od daty podpisania umowy z dostawcami.

– Jestem bardzo zadowolony, że tu jesteśmy, gdyż Toruń to piękne miasto i bywam tu jako turysta. Zapewniam, że wybór naszej oferty jest najlepszym wyborem, jakiego można było dokonać. Nasze autobusy są ekologiczne i ekonomiczne, gdyż nie tylko oszczędzają pieniądze, ale przede wszystkim środowisko naturalne – zapewnia Petros Spinaris, wiceprezes Solarisa. – Te autobusy będą specjalnie skrojone na miarę oczekiwań zamawiającego oraz pasażerów, którzy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach – dodaje.

– Cieszę się, ze Toruń dołącza do grona miast posiadających autobusy elektryczne. Dla nas będzie to już 26 miasto, do którego dostarczymy infrastrukturę do ładowania ekologicznych pojazdów. Nasza firma już od 11 lat buduje realną mobilność wspierającą rozwój ekotransportu od kulis. Bo trzeba pamiętać, że bez tej infrastruktury takie autobusy nie mogłyby funkcjonować – mówi Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyki.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony