Partnerzy serwisu:

Ekspert klimatyczny: Koronawirus ograniczy liczbę ofiar zanieczyszczeń powietrza

Jakub Dybalski 14.03.2020

Ekspert klimatyczny: Koronawirus ograniczy liczbę ofiar zanieczyszczeń powietrza
fot. Kallgan, lic. public domain
– Żyjemy w fascynujących czasach. Jesteśmy gotowi podjąć dużo bardziej restrykcyjne działania, by ograniczyć zagrożenie koronawirusem, niż by przeciwdziałać zmianom klimatu lub zanieczyszczeniom powietrza – mówił podczas rozmowy telewizyjnej Francois Gemenne, szef Hugo Observatory. Zaznaczył, że liczba śmiertelnych ofiar tego drugiego zjawiska jest znacznie większa niż ewentualna liczba ofiar koronawirusa.
Gemenne jest szefem Hugo Observatory, czyli centrum badawczego na Uniwersytecie w Liege, zajmującego się wpływem zmian klimatu na migracje i kwestie polityczne. Był gościem debaty w telewizji France24, a jego wypowiedź opisał "Forbes".

– Wydaje mi się, że jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę ludzi, których dopadł koronawirus i tych tych, którzy umierają w efekcie np. zanieczyszczonego powietrza, to w samej Francji mamy takich osób 84 tys. rocznie*, a w Chinach to ponad milion. Prawdopodobnie liczba osób, którzy przeżyją dzięki środkom, jakie podjęliśmy w związku z epidemią koronawirusa będzie większa niż ewentualna liczba ofiar choroby zauważył.Jeff McMahon, dziennikarz "Forbesa" opisujący rozmowę zwraca uwagę, że chodzi przede wszystkim o efekt związany z ograniczeniem podróży, m.in. lotniczych, a także zmniejszoną emisją związaną ze spalaniem paliw. Niedawno pisaliśmy o obserwacji stężenia dwutlenku azotu nad Chinami po wybuchu tam epidemii. Poziom gazu, jednego z głównych elementów smogu, pochodzącego z rur wydechowych i przemysłu, spadł tam zauważalnie.

O ile dysponujemy szacunkami dotyczącymi przedwczesnych śmierci z powodu zanieczyszczenia powietrza (np. w USA to ok. 100 tys. osób rocznie, WHO w skali świata szacuje tę liczbę na 7 mln każdego roku), to rzecz jasna nie wiadomo jak oszacować efekty obecnej pandemii. Amerykańscy eksperci porównują ją czasem do tzw. grypy azjatyckiej, której epidemia rozwinęła się ok. roku 1957, również najgroźniejsza była dla osób starszych i pochłonęła na całym świecie ok. milion ofiar, z czego w USA – 68 tys. Szybko dodają jednak, że COVID-19 rozwija się w dużo bardziej kontrolowanych warunkach i ofiar będzie na pewno wielokrotnie mniej.

Dziennikarz rozmawiajacy z Gemmene'm zwrócił uwagę, że zagrożenie związane ze smogiem to coś, czego nie zauważamy. Tymczasem koronawirus dotyka nas bezpośrednio. – To powinno nam dać do myślenia – odparł naukowiec. – Co jest takiego w koronawirusie, że boimy się go bardziej niż konsekwencji zmian klimatycznych czy zanieczyszczeń. Dlaczego to właśnie dla koronawirusa jesteśmy gotowi, de facto, zamknąć cały świat? – pytał.

*Gemenne błędnie podał liczbę 84 tys., w istocie co roku we Francji w wyniku powikłań związanych ze smogiem szacuje się liczbę ofiar na 48 tys.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony