Partnerzy serwisu:

Dworzec w Żaganiu otwarty dla podróżnych

Redakcja 10.05.2019

Dworzec w Żaganiu otwarty dla podróżnych
fot. PKP SA
Polskie Koleje Państwowe SA oddały do użytku pasażerów kolejny gruntownie zmodernizowany dworzec. Podróżni korzystający z obiektu w Żaganiu mają do dyspozycji odnowioną halę i przestrzeń parkingową. Dworzec został dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Podczas prac zadbano o wyjątkowe historyczne walory budynku.
– Dworzec w Żaganiu to kolejny obiekt zmodernizowany przez PKP SA w ramach programu inwestycji dworcowych. Jednocześnie jest to pierwsza z ośmiu tego typu inwestycji zaplanowanych w województwie lubuskim. Kolejne zostaną zakończone do 2021 roku – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Infrastruktura dworca została przygotowana tak, aby spełniać współczesne standardy obsługi podróżnych przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru tego obiektu – podkreśla prezes.

W odnowionym budynku znajdą się m.in. biuro obsługi klienta, lokale usługowo-handlowe, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci.


fot. PKP SA

Z myślą o pasażerach mających trudności w poruszaniu się zlikwidowano bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia i nierówności posadzek. Dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowano ścieżkę dotykową i oznaczenia w alfabecie Braille’a, zamontowano też tablice multisensoryczne.

Zabytkowy dworzec, pochodzący z 1913 roku, wymagał również renowacji konserwatorskich. Wewnątrz odnowiono elementy stolarki drzwiowej i okiennej, odrestaurowano okna kasowe, boazerię, okładziny ceramiczne znajdujące się w holu, klatki schodowe i poidełko. Renowacji poddano też elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono i wymieniono elementy konstrukcji, izolacje, instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Roboty budowlane na dworcu w Żaganiu trwały od listopada 2017 roku. Koszt inwestycji to 16,9 mln zł netto.


fot. PKP SA

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony