Partnerzy serwisu:

Dworzec w Siedlcach wróci do historycznej formy

Witold Urbanowicz 15.07.2019

Dworzec w Siedlcach wróci do historycznej formy
fot. Muri, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Ruszają prace projektowe dla przebudowy dworca w Siedlcach. Obiekt, odbudowany w latach 80. XX w., wróci – przynajmniej częściowo – do historycznej formy. Przetarg na roboty budowlane planowany jest jeszcze w tym roku.
W ostatnim czasie PKP SA zleciły wykonanie dokumentacji projektowych dla przebudowy szeregu dworców w Polsce. W lutym zawarto umowę z firmą Pas Projekt dla dworca w Siedlcach. Jej wartość to 644,5 tys. zł netto. – Ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót budowlanych planowane jest w ostatnim kwartale tego roku. Prace budowlane potrwają 14 miesięcy. W czasie ich prowadzenia podróżni będą korzystali z dworca tymczasowego – zapowiada Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Jak informują PKP SA, dworzec w Siedlcach został odbudowany w 1986 r. na miejscu przedwojennego, spalonego w 1944 r. budynku. Wnętrze nowego dworca zostało przebudowane w 1998 r. – W ramach prowadzonych wówczas prac zmieniono układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń (głównie na piętrze), wymieniono stolarkę okienną, wykonano termoizolacje budynku, wymieniono okładziny wewnętrzne i odmalowano ściany. W tym czasie w budynku pojawiła się również winda – informuje Michał Stilger. Wnętrze dworca zawiera wiele typowych elementów dla architektury postmodernistycznej.

Celem przebudowy, jak zapewniają przedstawiciele PKP SA, jest stworzenie „wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych”. Zakres prac zakłada odtworzenie pierwotnych, oryginalnych elementów architektonicznych. – Wykonana zostanie renowacja elewacji, w ramach której rozebrane zostaną wtórne nawarstwienia na elewacjach. Planowana jest także rekonstrukcja pierwotnych form profili, m.in. gzymsów i balustrad – opisuje Stilger. Jak zaznacza, nie będzie możliwy powrót do wyglądu sprzed 1944 r., gdyż bryła dworca została znacznie zmniejszona i uległa dość znaczącej przebudowie.

Prace obejmą też wnętrze. – Układ funkcjonalny pomieszczeń zostanie dostosowany do współczesnych i przyszłych potrzeb. Na parterze, w części centralnej, znajdą się poczekalnia wraz z przyległymi pomieszczeniami kas i ich zapleczem oraz ogólnodostępne toalety. Dzięki modernizacji zwiększona zostanie powierzchnia przeznaczona do obsługi pasażera. Zaprojektowane zostaną również wejścia z poczekalni i holu głównego do przyległych lokali komercyjnych. Przestrzenie komercyjne znajdą się zarówno na parterze, jak i na pierwszym piętrze – mówi rzecznik PKP SA.

Obiekt zostanie też w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zagospodarowany zostanie także teren przed dworcem. Wybudowana zostanie wiata rowerowa oraz wytyczone zostaną miejsca parkingowe, w tym dla krótkiego postoju.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony