Partnerzy serwisu:

Dworzec systemowy w Wasilkowie otwarty. Inwestycje dworcowe w podlaskim na półmetku

Redakcja 12.05.2022

arrow
arrow
Dworzec systemowy w Wasilkowie otwarty. Inwestycje dworcowe w podlaskim na półmetku
fot. PKP SA
Dworzec systemowy w Wasilkowie otwarty. Inwestycje dworcowe w podlaskim na półmetku
Dworzec systemowy w Wasilkowie otwarty. Inwestycje dworcowe w podlaskim na półmetku
Dworzec systemowy w Wasilkowie otwarty. Inwestycje dworcowe w podlaskim na półmetku
W czwartek (12 maja) otwarto niewielki dworzec w Wasilkowie. Budynek został wybudowany w formule innowacyjnego dworca systemowego.
Zakończona właśnie budowa nowego dworca w Wasilkowie była siódmą inwestycją sfinalizowaną w województwie podlaskim w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Jej realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Nowy obiekt w Wasilkowie, to typowy niewielki dworzec aglomeracyjny odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Został on wybudowany w formule typowego innowacyjnego dworca systemowego. Jego elewacja jest utrzymana w jasnej kolorystyce, co odpowiada współczesnym kanonom w architekturze.

Całość funkcji dworcowych została umieszczona pod wiatą będącej jednocześnie zadaszeniem budynku. Podróżni znajdą pod nią otwartą poczekalnię, osłoniętą z trzech stron, z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano tam promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowano również pomieszczenie toalet, a także stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów. Informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach.

– Budowa nowego dworca w Wasilkowie to półmetek wszystkich inwestycji realizowanych przez PKP S.A. w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jeszcze w tym roku planujemy otworzyć dla podróżnych dwa kolejne obiekty w tym regionie Polski. Będą to dworce w Raciborach i Kuźnicy Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Posiada szereg udogodnień takich jak m.in.: ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także tablice dotykowe z planem obiektu.
Na nowym dworcu wdrożono również rozwiązania ekologiczne i zadbano o bezpieczeństwo pasażerów. Budynek wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ekologiczne, bo energooszczędne jest oświetlenie dworca, natomiast na jego dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa na dworcu zainstalowano również nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.
Budowa nowego dworca zmieniła również jego otoczenie. W jego sąsiedztwie ułożono nowe chodniki, uporządkowano zieleń, a także wykonano niewielki parking samochodowy z miejscami na osiem pojazdów.

Zakończona właśnie budowa dworca w Wasilkowie kosztowała 3,58 mln złotych brutto i była siódmym sfinalizowanym projektem w województwie. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt i roboty budowlane zrealizowała firma SKB z Warszawy.

Do tej pory, poza Wasilkowem, PKP SA zakończyły w tym regionie Polski inwestycje w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie. Jeszcze w tym roku dla podróżnych zostaną otwarte dworce w Kuźnicy Białostockiej i Raciborach oraz ruszą prace budowlane w Zdrodach Nowych i Czyżewie. Trzy inwestycje w województwie podlaskim są na etapie przygotowania (Suwałki, Dąbrowa Białostocka i Łapy).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony