Partnerzy serwisu:

Drzewica: Gminne autobusy skomunikowane z ŁKA

Kasper Fiszer 09.02.2021

Drzewica: Gminne autobusy skomunikowane z ŁKA
Dworzec w Drzewicyfot. Kasper Fiszer
W styczniu znacznie rozszerzona została sieć komunikacji gminnej w Drzewicy. Dziś funkcjonują tam trzy linie zapewniające co najmniej siedem kursów dziennie dowożących spod drzewickiej stacji kolejowej do kilku okolicznych miejscowości. Nie zaplanowano jednak obsługi weekendowej, a nie wszystkie odjazdy są skorelowane z pociągami.
W połowie grudnia zeszłego roku do położonej przy granicy województw łódzkiego i mazowieckiego Drzewicy powróciły bezpośrednie pociągi z Łodzi. Około dwa tygodnie później w rejon dworca kolejowego zaczęły podjeżdżać autobusy komunikacji gminnej. Samorząd skorzystał z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i, jak deklaruje na swojej stronie internetowej, chce dzięki lokalnemu systemowi transportowemu walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.

Dojazd na pociąg zapewniony tylko w dni robocze

Na mapie gminy pojawiły się trzy linie oznaczone dość zaskakującymi symbolami 10, 11 i 12. Każda z nich ma charakter okrężny i zarówno zaczyna się, jak i kończy w Drzewicy przy ul. Kolejowej, ale nie bezpośrednio pod dworcem (podróżni muszą przejść ok. 200 metrów). Pierwsza z linii pozwala na dojazd do Idzikowic i Werówki, druga – do Domaszna i Dąbrówki, trzecia – do Świerczyny i Krzczonowa. W dni robocze zaplanowano od siedmiu do jedenastu kursów, podczas gdy pociągi ŁKA odjeżdżają w kierunku Łodzi sześć razy dziennie.

– Skomunikowana z pociągami jest jedna trzecia wykonywanych na poszczególnych liniach kursów – mówi Dominik Niemirski, zastępca burmistrza Drzewicy. Czas oczekiwania na kolejny środek transportu jest różny – od bardzo krótkiego, wziąwszy pod uwagę konieczność spaceru – 4 minuty – do około pół godziny. Sporym ograniczeniem w ofercie jest brak zaplanowanych połączeń autobusowych w dni wolne od pracy.

Nie są to pierwsze linie gminne

Na utrzymanie komunikacji gminnej samorząd planuje wydać w tym roku niespełna 558 tys. zł, przy czym aż 449,5 tys zł będzie pochodzić z FRPA. Przewoźnikiem jest PKS Opoczno (świadczy on również swoje usługi na liniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego). – Przejazdy na poszczególnych liniach są biletowane – informuje nas zastępca burmistrza Drzewicy. Opłata jest jednak symboliczna i wynosi maksymalnie złotówkę.

Komunikacja gminna w Drzewicy nie jest nowością. Samorząd zaczął korzystać z dofinansowania w ramach FRPA już w 2019 r., ale przygotowana wówczas oferta była bardzo skromna. Powstała bowiem wtedy tylko jedna linia z dwiema parami kursów wykonywanych w dni robocze, które dopasowane były głównie do potrzeb uczniów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony