Partnerzy serwisu:

Drugi tramwaj Durmazlara już w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 27.11.2020

Drugi tramwaj Durmazlara już w Olsztynie
fot. TP
Kolejna Panorama dojechała do stolicy Warmii i Mazur. Zanim jednak dołączy do pierwszego tramwaju musi przejść procedury celne.
Bez szumnych zapowiedzi ze strony miasta, w końcu do Olsztyna dojechał drugi tramwaj Durmazlara. Transport, który wyruszył z Bursy 15 listopada i prowadził przez Stambuł. Triest, Suben, Drezno i Warszawę, dotarł w nocy z czwartku na piątek o godzinie drugiej. Laweta z pojazdem zaparkowała na ul. Towarowej. Podobnie jak to miało miejsce z pierwszym wozem, Panorama musi przejść formalności celne – zanim zostanie rozładowana i wkolejona.

Przypomnijmy, że dwa pierwsze wozy miały być dostarczone w kwietniu, czyli 21 miesięcy po podpisaniu umowy. Ze względu na pandemię i zamknięcie tureckiej fabryki, Olsztyn przystał na podpisanie aneksu do umowy z Durmazlarem, co pozwoliło przesunąć terminy dostaw. Zgodnie z nowymi zapisami dwa pierwsze pojazdy miały dotrzeć do połowy grudnia (po 29 miesiącach). Każde kolejne dwie sztuki, w myśl aneksu, mają docierać regularnie co kolejny miesiąc. Oznacza to, że kontrakt powinien się więc zakończyć w maju 2021 roku.

Tramwaje posiadają już świadectwo homologacji. Tymczasem najpóźniej do 18 grudnia br. kontrakt przewiduje zakończenie odbioru tramwajów. Producent jeszcze nie zgłosił pojazdów do tej procedury. Natomiast w połowie listopada prezydent Olsztyna już powołał 10-osobową komisję, która realizować będzie techniczny odbiór taboru. W jej skład wchodzą przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (operatora tramwajów), Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (organizatora przewozów) oraz Jednostki Realizującej Projekt V (komórki czuwającej nad wykonaniem przedsięwzięcia). Odbiory, jak informuje miasto, będą polegać m.in. na pomiarach obciążenia osi,  zużycia energii, sprawdzona zostanie komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Nie zabraknie też jazd testowych i szkoleń dla motorniczych.

To pierwsze dwa wozy z 12 zamówionych przez Olsztyn tramwajów Panorama. Każdy z nich kosztuje miasto 8,99 mln zł. Łącznie zamówienie wyniesie 108 mln zł. Nowe tramwaje są kupowane z myślą o rozbudowie sieci tramwajowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony