Partnerzy serwisu:

Drugi tor WKD i bilet na Pomorzu z dofinansowaniem. Projektów mało

Witold Urbanowicz 01.08.2019

Drugi tor WKD i bilet na Pomorzu z dofinansowaniem. Projektów mało
fot. Dariusz Żaruk, sm42.pl
CUPT poinformował o rozstrzygnięciu konkursu na dofinansowanie unijne projektów związanych z rozwojem kolei miejskich. Do dofinansowania zakwalifikowały się jedynie dwa projekty – wspólny bilet na Pomorzu oraz drugi tor WKD od Podkowy Leśnej do Grodziska. Rozdysponowano jedynie 165 mln zł z puli 500 mln zł.
Konkurs na rozdysposnowanie środków w ramach konkursu „rozwój transportu kolejowego poza TEN-T” ruszył pod koniec czerwca 2018 r. Jego przedmiotem były projekty dotyczące kolei miejskich. Wyróżniono zadania związane z budową, modernizacją i rehabilitacją linii kolejowych, w tym instalacją ERTMS czy budową i przebudową przystanków, węzłów przesiadkowych, a także projekty dotyczące systemów informacji pasażerskiej czy biletowych. W sumie do rozdzielenia było 500 mln zł. O dofinansowanie, sięgające 85% kosztów projektu, ubiegać się mogli zarządcy linii kolejowych, dworców, samorządy czy przewoźnicy kolejowi.

CUPT poinformował właśnie o rozstrzygnięciu konkursu. Zakwalifikowały się jedynie dwa przedsięwzięcia. Jednym z nich jest projekt spółki InnoBaltica zakładający „budowę elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności”, czyli pomorskiej wersji biletu integrującego różne środki transportu. Koszt całkowity projektu to 130,4 mln zł, a przyznane dofinansowanie to 90,7 mln zł.

Kryteria spełnił też projekt WKD związany z budową drugiego toru na odcinku od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego. Wartość projektu wynosi 107,9 mln zł, a dofinansowanie to 74,6 mln zł. Niedawno WKD podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Cały projekt miałby zakończyć się na przełomie I i II kwartału 2023 r.

Na dwa powyższe projekty rozdzielono jedynie 165,2 mln zł, co oznacza, że 334,8 mln zł pozostaje niewykorzystane.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony