Partnerzy serwisu:

Do MegaWarszawy trafiły Leszno i Żabia Wola

Jakub Dybalski 28.03.2017

Do MegaWarszawy trafiły Leszno i Żabia Wola
źródło: konsultacjemetropolia.pl
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez władze Warszawy w sprawie uruchomionych w zeszłym tygodniu pisowskich konsultacji dot. projektu ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zwrócił uwagę, że na mapie na stronie konsultacji w granicach planowanej wielkiej Warszawy znalazły się gminy… Żabia Wola i Leszno, których w projekcie nie ma i nikt o nich do tej pory nie wspominał.
PiS jeszcze niedawno zapowiadał szerokie konsultacje społeczne, w sprawie kontrowersyjnego projektu zmiany ustroju Warszawy i okolic, który pod koniec stycznia trafił do Sejmu. O projekcie pisaliśmy wielokrotnie. Zakłada on utworzenie nowego miasta stołecznego Warszawy, które objęłoby zasięgiem dzisiejszą Warszawę i ponad trzydzieści gmin. Byłoby nową jednostką samorządową, choć zbliżoną zadaniami do powiatu.

Projekt wzbudził głośne kontrowersje samorządowców i mieszkańców (w niedzielę w referendum w Legionowie prawie 95 proc. głosujących, przy blisko 50–procentowej frekwencji powiedziało „nie” temu pomysłowi). Firmujący projekt poseł Jacek Sasin tłumaczy dość niejasno że projektu właściwie nie ma, jest dopiero podstawą do dyskusji, ale jednocześnie uruchomił stronę [konsultacjemetropolia.pl], na której można się zapoznać z informacjami o pomyśle i wypełnić ankietę z zamkniętymi pytaniami.

We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, wiceprezydent Michał Olszewski, przedstawiciele władz Legionowa, Podkowy Leśnej i rady Warszawy nie pozostawili na konsultacjach suchej nitki. Wskazali, że na stronie nie ma w ogóle projektu ustawy, więc nie wiadomo co jest konsultowane (są jedynie pobieżne „założenia projektu ustawy”), brakuje tam zdania ekspertów, przedstawiona historia powstawania metropolii pomija kluczowe etapy, jak np. utworzenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego na potrzeby wykorzystania funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wskazywano, że ankieta z zamkniętymi pytaniami i odpowiedziami uniemożliwia wpisanie własnych uwag (choć warto zaznaczyć, że na stronie jest podany adres mailowy, na który można wysłać uwagi). Ale też do aglomeracji włączono dwie gminy, których tam wcześniej nie było.

Właściwie to nawet trzy, bo na mapie można zobaczyć Podkowę Leśną, której projekt ustawy nie wymienia (politycy PiS bardzo szybko nazwali to „przeoczeniem” ale błędu wciąż nie naprawili). Poza nią w granicach wielkiej Warszawy jest gmina wiejska Leszno, część powiatu warszawskiego zachodniego, oraz gmina Żabia Wola, część powiatu grodziskiego.

Wspomniana mapa jest jedyną informacją o zakresie powiększonej Warszawy. Jak już wspomniano na stronie konsultacyjnej nie ma projektu ustawy, w którym wymieniono gminy wchodzące w skład metropoli. Nie ma tam też listy gmin, które miałyby wejść w jej skład. Sama mapka jest zresztą niezbyt czytelna, znajdziemy tam zarysy granic gmin, ale bez nazw.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony