Partnerzy serwisu:

Do końca października przetarg na tramwaj na Nowodwory

Witold Urbanowicz 08.10.2015

Do końca października przetarg na tramwaj na Nowodwory
ul. Światowidafot. Elohhim, lic. CC BY-SA 3.0 WIkimedia commons
Tramwaje Warszawskie szykują się do budowy przedłużenia linii tramwajowej na Tarchominie do Nowodworów. Jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane. – Rozpoczęcie prac planowane jest w II kw. 2016 r. – informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.
Trasa na Tarchominie realizowana jest etapami. Jako pierwszy na początku 2013 r. został otwarty odcinek przez most Północny, a pod koniec 2014 r. tramwaje dojechały do pętli Tarchomin Kościelny przy Mehoffera. Docelowo torowisko w dwóch odcinkach zostanie wydłużone wzdłuż Światowida aż do Winnicy w rejonie Modlińskiej.

Etap, który teraz będzie realizowany, zakłada wybudowanie ok. 1,5 km dwutorowej trasy tramwajowej od Mehoffera do ulicy Strumykowej. Jak informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich, przetarg na realizację prac ma zostać ogłoszony do końca października tego roku. – Rozpoczęcie prac planowane jest w II kw. 2016 r. – mówi Powałka.

Inwestycja obejmie dwie pary przystanków – w zespołach przystankowych Stefanika i Ordonówny. Na końcu odcinka nie przewidziano pętli. – Inwestycja będzie zakończona przejazdem torowym wbudowanym pomiędzy zespołem przystankowym Ordonówny a ul. Strumykową umożliwiającym zmianę kierunku jazdy przez tramwaje dwukierunkowe – informuje Michał Powałka. Pętla planowana jest na Winnicy.

Warto nadmienić, że po protestach mieszkańców miasto zweryfikowało zakres inwestycji drogowej, który miał towarzyszyć budowie tramwaju. Zgodnie z założeniami na całym odcinku Światowida ma otrzymać przekrój dwujezdniowy o dwóch pasach ruchu, ze skrajnym pasem do parkowania. Wcześniej, w dokumentacji pierwotnej, przewidywano po trzy pasy ruchu. Jedynie na skrzyżowaniach znajdzie się dodatkowy pas do skrętu. Ponadto, dla uspokojenia ruchu ZTM zakłada zwężenie pasów ruchu do 3-3,25 m szerokości. Odzyskana przestrzeń ma zostać przeznaczona pod ścieżkę rowerową o szerokości co najmniej 3 m i chodnik o szerokości co najmniej 2 m.

Więcej o planach tramwajowych stolicy przeczytasz TUTAJ.


Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaj na Tarchomin
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony