Partnerzy serwisu:

Dawny dworzec kolejowy w Owińskach przejdzie metamorfozę

Jakub Rösler 16.05.2022

Dawny dworzec kolejowy w Owińskach przejdzie metamorfozę
mat. UG Czerwonak
Gmina Czerwonak pozytywnie rozstrzygnęła postępowanie dotyczące przebudowy i kompleksowego remontu dawnego dworca kolejowego w Owińskach, który leży przy linii kolejowej 356, między Poznaniem, a Wągrowcem. Budynek odzyska dawny blask, a także swoją pierwotną, dworcową funkcję.
Pod koniec listopada zeszłego roku informowaliśmy o tym, iż jednym z dawnych dworców kolejowych, które odzyskają blask i przejdą gruntowny remont dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład, będzie budynek dworcowy w Owińskach w Wielkopolsce. Nieruchomość znajdująca się na terenie Gminy Czerwonak leży przy linii kolejowej 356, z Poznania do Wągrowca. Budynek od wielu lat nie pełni już funkcji kolejowej, lecz dzięki centralnemu dofinansowaniu ma się to zmienić.

W tym celu gmina rozpisała przetarg na właściwe prace budowlane, który ostatecznie udało się rozstrzygnąć pozytywnie, a prace wykona firma WENO z Chodzieży, która zaoferowała wykonanie zadania za niespełna 4,426 miliona złotych. Co więc obejmą prace remontowe?

Wzmocnienie belek stropów nad piwnicą, wymiana elementów więźby dachowej czy też wykonanie nowej posadzki w piwnicy. Prace mają też objąć odtworzenie układu wszystkich okien oraz drzwi w ścianach budynku, a ponadto odtworzenie wątku murów ceglanych. W ramach remontu renowację przejdą też ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne budynku, które zostaną pomalowane. Budynek zyska też nowe okna i drzwi oraz posadzki.

Dworzec ma zostać ocieplony, a inwestor planuje także zmianę ogrzewania z piecowego na gazowe. Jak możemy przeczytać w opisie zamówienia, prace mają na celu dostosowanie obiektu także do roli usługowej oraz biurowej, poza tym na dworcu ma pojawić się poczekalnia dla pasażerów.

Przed dworcem mają się także pojawić elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci czy tablice z rozkładem jazdy. Pojawi się także zewnętrzny zegar, a na budynku zostaną odtworzone napisy informujące o tym, na jakim przystanku znajduje się dworzec. Prace mają zostać wykonane w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony